Jesteś tutaj

Obóz górski z jogą - Jagniątków 2013

2013
Czerwiec
01
sobota
Data:
sobota, Czerwiec 1, 2013 - 00:00
Miejsce:
Jagniątków
Organizatorzy:

Miejscowość Jagniątków leży na końcu świata. Jadąc tam wąską i krętą drogą odnosimy wrażenie, że dalej już tylko góry. Na szczęście wielki plakat z informacją: „wszyscy jesteśmy sąsiadami” wzbudza nadzieję, że jedziemy w dobrym kierunku. Faktycznie, po kilku chwilach, w okolicach mostku nad Wrzosówką, zaraz za sklepem, z lewej strony pojawia się Willa „Jagniątków”. Ci, którzy przyjechali tu po raz pierwszy, zaraz po wyjściu z samochodu oddychają z ulgą: „jednak warto było”.

Położony wyjątkowo pięknie, magiczny Jagniątków, otoczony starymi lasami z licznymi ścieżkami spacerowymi, dziś jest osiedlem Jeleniej Góry. Ma to istotne znaczenie – z dworca PKP można tu dojechać autobusem miejskim za 3 zł. Jest więc Jagniątków chętnie odwiedzany przez turystów. Prawdziwą jego magię odczuwamy jednak przebywając na werandach i na tarasach Wilii „Jagniątków”, odsłuchując przed śniadaniem wypełniające całą dolinę Wrzosówki, docierające skądś „Kiedy ranne wstają zorze…”, w porze obiadowej „Po górach, dolinach…” a w porze kolacyjnej „Apel jasnogórski…”.

Gospoda „Wedle Bućków” i Willa „Jagniątków” to dwa różne obiekty. Jednakże ich klimat, wytworzony przez właścicieli, odrębny w każdym z nich, emanuje niezwykłymi fluidami niebywale korzystnie i pozytywnie nastrajającymi. Wszystko, co jest dostępne dla gości, służy wypoczynkowi (aktywnemu lub biernemu).

Jagniątków kiedyś był wsią i letniskiem położonym u podnóży Karkonoszy, w dolinie Wrzosówki i jej dopływów Sopotu i Brocza. Otoczony od zachodu Grzybowcem (751 m) i Sośnikiem (650 m), od wschodu Szerzawą (706 m), Kopistą (681 m) i Żarem (680 m) rozciąga się wzdłuż Wrzosówki, gdzie stoją dawne, oryginalne, drewniane budynki – niemi świadkowie historii Jagniątkowa. Jagniątków swoje powstanie zawdzięcza czeskim protestantom, którzy schronili się tutaj w 1650 roku przed prześladowaniami religijnymi. Osada nazywana początkowo Agnetendorf, w 1945 roku została przemianowana na Agnieszków – od imienia małżonki właściciela pobliskiego zamku Chojnik, Krzysztofa Schaffgotscha, która pomagała uciekinierom z Czech. W roku 1946 zdecydowano zmienić nazwę na obecną (po łacinie agnes oznacza "jagnię"). Przez wiele lat osada ta była typowym przysiółkiem pasterzy i drwali, co znajduje swój wyraz w herbie Jagniątkowa.

Herb zaprojektowany został jesienią 2012 roku z inicjatywy Fundacji Centrum Kultury i Rozwoju Karkonoszy. Nawiązuje zarówno do położenia geograficznego, czyli Karkonoszy, czeskich protestanckich drwali – faktycznych założycieli tej miejscowości, oraz poprzez charakterystyczne cztery czerwone pasy, podkreśla pochodzenie i historię nazwy Agnetendorf/ Agnieszków.

W tym samym roku (2012) Fundacja Centrum Kultury i Rozwoju Karkonoszy odtworzyła opadową Stację Meteorologiczną w Jagniątkowie, założoną w roku 1891, położoną wówczas na wys. 575 m n.p.m.. Obecnie mieści się ona przy Pierwszej Winnicy Karkonoskiej na wys. 554 m n.p.m. tuż powyżej Gospody „Wedle Bućków”. Stacja ta służy badaniom klimatu Kotliny Jeleniogórskiej, prowadzonym przez Centrum Kultury i Rozwoju Karkonoszy wespół z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

Dom nazywany Willą „Jagniątków” powstał około 1900 roku, jako dom mieszkalny właścicielki ówczesnego Hotelu Beyer, który około 1920 roku został udostępniony również gościom hotelowym. To właśnie u państwa Beyerów, prawdopodobnie w „Villi Beyer”- jak się wówczas nazywał ten obiekt, gościł Willa „Jagniątków” Hotel Beyer Karol May, pisząc o tym w liście do Clary May 5 lipca 1907 roku. Podobnie, jak my współcześnie, on też zachwycał się szlakiem do Petrovej Boudy i pięknymi krajobrazami Karkonoszy.

Z tamtych lat niewiele w Jagniątkowie zostało. Z biegiem czasu krajobraz doliny Wrzosówki zmieniał się wraz z potrzebami miejscowych mieszkańców. Obserwując stare pocztówki i dzisiejszy obraz Jagniątkowa widzimy, że w pierwotnym prawie stanie ostały się: mostek nad Wrzosówką i Willa „Jagniątków”.

Na dzieje współczesnego Jagniątkowa istotny wpływ wywiera mecenat właścicieli Gospody „Wedle Bućków” i Willi „Jagniątków”, którzy wespół z „Watrą Jagniątkowską” cyklicznie organizują szereg spotkań i imprez kultywujących tradycje tej osady podkarkonoskiej, integrujących społeczność miejscową oraz przybyłą, coraz lepiej asymilującą się z tutejszą wspólnotą, uzyskującą komfort przebywania w tej magicznej miejscowości. Poniższe zdjęcia to tylko wycinek ich aktywności.

Teren okoliczny Willi „Jagniątków” i Gospody „Wedle Bućków” widziany oczami uczestników „Obozu górskiego z jogą - Jagniątków 2013”, to współczesne nasze upojenie się tym magicznym miejscem. Obrazki własnoręcznie wykonane przez obozowiczów zafascynowanych tym miejscem, mówią więcej niż jakikolwiek tekst…

Stuprocentowa obecność na trasach pod fachowym przodownictwem (w górach i na jodze) oraz wspaniała atmosfera obozu w magicznym klimacie Jagniątkowa, to recepta na częste i chętne tam powracanie. Czerwiec 2013 Do zobaczenia za rok.

Barbara Majewska
Dyplomowany nauczyciel jogi w stopniu Introductory II
Przodownik TG nr 5758