Jesteś tutaj

62. Ogólnopolski Zlot Turystów Kolarzy „Mazury 2013”

2013
Sierpień
12
poniedziałek
Data:
poniedziałek, Sierpień 12, 2013 - 00:00 do sobota, Sierpień 17, 2013 - 00:00

W dniach od 12 do 17 sierpnia 2013 roku 6. członków naszego klubu uczestniczyło w 62 Ogólnopolskim Zlocie Turystów Kolarzy „Mazury 2013”. Baza zlotu znajdowała się w Ośrodku Wypoczynkowym AZS i PTTK w Wilkasach k. Giżycka. W zlocie uczestniczyło ponad 600 turystów kolarzy z różnych stron naszego kraju oraz z Niemiec, Ukrainy i Irlandii.

Podczas zmiennej aury: deszcz, słońce i wiatr pokonaliśmy na rowerach 208 km odwiedzając Giżycko, Mikołajki, Ryn i Kurklanki oraz rezerwat biosfery UNESCO jeziora Łuknajno. Rezerwat jest jedną z największych europejskich kolonii łabędzia niemego.

Urokliwe Giżycko, nazywane Sercem Wielkich Jezior, obserwowaliśmy z dawnej Wieży Ciśnień, która stanowi znakomity punkt widokowy. Z wysokości 162 m n.p.m podziwialiśmy pejzaż miasta i jezioro Niegocin .Zwiedziliśmy Twierdzę Boyen – jeden z najciekawszych europejskich obiektów architektury militarnej. Ze Wzgórza Świętego Brunona rozciągał się piękny widok na Giżycko i jezioro Niegocin. Wieczorową porą z przystani w Wilkasach naszą uwagę przyciągał oświetlony żeliwny krzyż stojący na wzgórzu. Krzyż ten upamiętnia przypuszczalne miejsce męczeńskiej śmierci św. Brunona. Wiele razy przejeżdżaliśmy po zabytkowym zwodzonym moście obrotowym, przerzuconym przez Kanał Giżycki zwany Łuczańskim. Kanał ten łączy jeziora Kisajno i Niegocin.

Przeludnione Mikołajki, zarówno na lądzie jak i na wodzie, są jedną z najpopularniejszych miejscowości Mazur. Na rynku znajdują się małe fontanny a w pobliżu zabytkowy kościół ewangelicki i Muzeum Reformacji Polskiej. Bez żalu opuszczaliśmy Mikołajki, aby rozkoszować się ciszą i pięknymi widokami nad jeziorem Łuknajno. Z wieży widokowej obserwowaliśmy łabędzie nieme. Na trasie naszej wycieczki ukazał nam się północny brzeg największego polskiego jeziora Śniardwy.

Trasę do Rynu pokonywaliśmy w strugach deszczu. Zwiedziliśmy odbudowany XIV wieczny zamek krzyżacki, który obecnie jest obiektem hotelowym oraz stary młyn pełniący funkcję Karczmy.

Na trasach naszych rowerowych wycieczek nie zabrakło małych urokliwych miejscowości położonych nad jeziorami. Szczególnie zachwyciło nas Rydzewo. Jest to wieś letniskowa położona z dala od zgiełku na południowo-wschodnim brzegu jeziora Niegocin.

Niektórzy uczestnicy naszej wyprawy korzystali z wycieczek autokarowych odwiedzając m.in. Gierłoż, Św. Lipkę i Węgorzewo. Dodatkową atrakcją zlotu były rejsy statkiem po mazurskich jeziorach, spływy kajakowe, turnieje tenisowe oraz siatkówki plażowej i piłki nożnej. Codziennie odbywały się odprawy programowe na dzień następny. Szkoda, że organizatorzy zapomnieli o spotkaniach integracyjnych a długości przygotowanych przez nich tras oscylowały wokół 100km dziennie.

Stąd większość uczestników jeździła własnymi, przygotowanymi przez siebie, trasami.
Strona organizacyjna 62 Zlotu pozostawia wiele do życzenia, mimo to jesteśmy oczarowani urokiem Mazur i zapewne wrócimy tam jeszcze nie raz, do czego wszystkich zachęcamy.

Opis: Ewa B.
Zdjęcia: Ewa B., Paweł K.