Białoruś - Katyń - wycieczka krajoznawcza

fot. Alexxx1979 (CC BY-SA 4.0)
sobota, Sierpień 20, 2016 - 00:00 do sobota, Sierpień 27, 2016 - 00:00
Katyń

Zapraszamy na klubową wycieczkę Śladami dawnych Polaków, na Białoruś i do Katynia.

Program wyjazdu

1. dzień: GNIEZNO – WYSOKIE – KAMIENIUKI

Godz. 00 – spotkanie uczestników, wyjazd w kierunku BIAŁORUSI, przejście graniczne Połowce –Piesczatka. Przyjazd do Kamieniuk, KAMIENIUKI – siedziby Dyrekcji Parku Muzeum Przyrodniczo - Leśne, woliery ze zwierzętami. Wieczorek integracyjny powitalny, nocleg.

2. dzień: KAMIENIUKI – KOBRYŃ - HRUSZOWA - JANÓW POLESKI - PIŃSK

Po śniadaniu – wyjazd do Pińska oraz zwiedzanie po trasie miejscowości: Kobryń - kościół, grób rodzinny Mickiewiczów, Hruszowa –d. dwór M. Rodziewiczówny, dąb „Dewajtis”. Dalej - spacer do jednego z punktów tzw. Łuku Struvego, wpisanego w 2006 r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (tzw. łuk Struvego to łańcuch punktów triangulacyjnych na długości 2820 km od północy Norwegii po Morze Czarne; z 265 punktów wyznaczonych w latach 1830 – 1855 - na terenie dzisiejszej Białorusi były 34 punkty, z których do dzisiejszych czasów zachowało się 19),dalej wyjazd do Janowa Poleskiego, miejsce związane z męczeńska śmiercią św. Andrzeja Boboli, kościół p. w. Podwyższenia Krzyża Św. , ob. ośrodek kultu św. Andrzeja Boboli; pomnik Napoleona Ordy. Przyjazd do Pińska obiadokolacje, nocleg.

3. dzień: PIŃSK - KOSÓW POLESKI - RÓŻANA - SŁONIM – BARANOWICZE

Po śniadaniu – wyjazd I zwiedzanie po trasie miejscowości: Łahiszyn –kościół z cudownym obrazem M. B. Łahiszynskiej –Królowej Polesia. KOSÓW POLESKI – d. pałac Pusłowskich; u podnóża d. folwark Mereszowszczyzna: odbudowany dwór – miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki, obecnie muzeum; kościół św. Trójcy – miejsce chrztu T. Kościuszki, cmentarz katolicki z kwaterą żołnierzy polskich poległych w 1920r. RÓŻANA – malownicze ruiny zamku Sapiehów; kościół św. Trójcy, zespół klasztorny bazylianów, Słonim – kościół sw. Andrzeja, przejazd przez miasto. Dalej przejazd do Baranowicz, zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

4. dzień: BARANOWICZE – NIEŚWIEŻ – NOWY SWIERŻEN –STOŁPCE - MIŃSK

Po śniadaniu – wyjazd na zwiedzanie miejscowości:
NIEŚWIEŻ – zespół pałacowo – parkowy, dawna rezydencja i ośrodek dóbr Radziwiłłów, obiekt znajdujący się na liscie Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO; kościół katolicki pw. Bożego Ciała fundacji ks. Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki”; Brama Słucka, Ratusz, Dom zw. "Gdańskim".
Nowy Świerżeń - (cmentarz 1920 r.) ; Stołpce (kwatera żołnierzy 1920 r. , koszary KOP - obecnie szkoła, kolejowy most graniczny II RP); DZIERŻYŃSK – ZDOBYCIE GÓRY. Przyjazd do MIŃSKA oraz zwiedzanie - kościół pw. św. Szymona i Heleny; ratusz, d. zespół klasztorny bernardynek obecnie sobór prawosławny, dwór Wańkowiczów, dom - miejsce kilkunastoletniego pobytu Stanisława Moniuszki. Obiadokolacja. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

5. Dzień. MINSK –KUROPATY – WITEBSK

Śniadanie. Wykwaterowanie się z hotelu. Wyjazd do Witebska oraz wizyta w Kuropatach Kuropaty– Las Kuropacki, miejsce stracenia wielu Polaków i Białorusinów. PRZEJAZD DO Witebska, zwiedzanie Witebska: ratusz, pałac gubernatora, dom M. Chagalla; przejazd przez miasto. Przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

6. Dzień. WITEBSK –KATYŃ - SMOLEŃSK – ORSZA

Śniadanie. Wyjazd do Katynia. Katyń - las katyński zwany uroczyskiem Kozie Góry leży po obu brzegach Dniepru, na dziesięciokilometrowym odcinku od Gniezdowa do wsi Katyń. W końcu lat 20. zlokalizowano tu ośrodek wypoczynkowy NKWD. 4 lub 5 kwietnia 1940 roku dokonano pierwszych rozstrzeliwań jeńców polskich z obozu w Kozielsku. 28 lipca 2000 roku otwarto i poświęcono Polski Cmentarz Wojenny, na którym w sześciu mogiłach zbiorowych i dwu generalskich spoczywa 4412 oficerów WP. Wyjazd do Smoleńska. Zwiedzanie Smoleńska: Kreml - Twierdza Smoleńska, soborów Piotra i Pawła (XIIw.) oraz Uspieńskiego, monastyrów Troickiego i Wozniesieńskiego Obiad w lokalnej restauracji (kuchnia rosyjska), przejazd do ORSZY na nocleg.

7. dzień: ORSZA –SMOLANY - MIR - BRZEŚĆ

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Brześcia. Na trasie odwiedzamy Smolany (kościół, ruiny zamku, grób Tomasza Zana), MIR – zespół zamkowo – parkowy z zamkiem najlepiej zachowanym na Białorusi (zwiedzanie z zewnątrz); w 2000r. wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO; zabytkowa zabudowa rynku – kościół pw. św. Mikołaja, cerkiew, jesziwa, synagoga, kolacja, przyjazd do BRZEŚCIA, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

8. dzień: BRZEŚĆ – GNIEZNO

Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem miejscowym oraz zwiedzanie m. in. Twierdzy Brzeskiej wybudowanej w latach 1833 - 42 - cz. zachowany okrężny budynek koszarowy, bramy Brzeska i Terespolska, resztki ruin Pałacu Białego, cerkiew św. Mikołaja, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego - we wnętrzu kościoła umieszczony jest słynny obraz Matki Boskiej Ocalenia w sukience z pozłacanego srebra – kopia wizerunku z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore, ?mentarz katolicki.
O godz. 15 :00 wyjazd do kraju.

Koszty za osobę

Cena wycieczki : 1215 PLN (grupa min. 35 osób)

Cena zawiera:

• zakwaterowanie: hotele - pokoje 2,3 - osobowe z łazienkami,
  • wyżywienie: dwa posiłki dziennie,
  • obsługę pilota na całej trasie,
  • ubezpieczenie polskie NNW i KL,
  • opłaty miejscowe.

Opłaty dodatkowe za osobę

• opłaty za wizę białoruską - 100 PLN (dwukrotna),
  • opłaty za wizę rosyjska - 350 PLN,
  • ubezpieczenie białoruskie i rosyjskie – niezbędne do otrzymania wizy – 35 PLN,
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i lokalni przewodnicy: 55 euro
  • transport - ok 350 PLN

Dokumenty potrzebne do otrzymania wizy: paszport – ważny min. 6 miesięcy, 2 kolorowe aktualne zdjęcia, wypełnione wnioski wizowe, ubezpieczenia firmy AXA (wystawiane u nas w biurze), niezbędne do wyrobienia wiz.

UWAGA!!! Program imprezy podany jest ramowo - kolejność zwiedzania może podlegać zmianie w trakcie realizacji.

Adam Rydlewicz, 606-612-065, adam_rydlewicz@op.pl