II Rajd na rozpoczęcie sezonu rowerowego

sobota, Kwiecień 9, 2011 - 00:00

Rajd zorganizowany przez Komisję Turystyki Rowerowej PTTK Gniezno na inaugurację turystycznego sezony rowerowego 2011 zgromadził na starcie w Gnieźnie przy Skwerze Orląt Lwowskich rowerzystów, od uczniów szkół podstawowych po emerytów, obojga płci. W związku z silnym wiatrem i ze względu na bezpieczeństwo uczestników rajdu została odwołana dłuższa 40 km trasa. W turystycznej wędrówce wzięło udział 58 rowerzystów. Rajd odbył się na dwóch trasach indywidualnych: z Karniszowa i Gniezna oraz regulaminowej trasie nr 1: Gniezno Skwer Orląt Lwowskich – Wierzbiczany – Jankówko – Wełnica – Orchoł – Goślinowo (META RAJDU) – Gniezno, łącznie 24 km. Trasa regulaminowa nie była trudna, jedynie wiatr zakłócał prawo grawitacji przy silnych bocznych podmuchach, a jazda z górki nie zawsze była „jazdą za darmo”.

Na trasach z Gniezna wszyscy uczestnicy mieli okazję poznać kawałek polskiej historii. Tym razem dotyczącej Orląt lwowskich, które to zasłynęły bohaterską obroną polskiego Lwowa

w latach 1918-1920. Między innymi wspomniano o walkach na przedpolach Lwowa, o bitwie pod Zadwórzem z dnia 17 sierpnia 1920 gdzie zginęło 318 z 330 walczących ochotniczo Orląt lwowskich. Bitwa ta została nazwana Polskimi Termopilami. W Goślinowie turyści zatrzymali się  przy głazie-kamiennej płycie poświeconej urodzonemu tam doktorowi Ksaweremu Zakrzewskiemu, współtwórcy harcerstwa wielkopolskiego, działaczowi Towarzystwa Gimnastycznego „SOKÓŁ”.

Na mecie rajdu, zlokalizowanej na terenie Szkoły Podstawowe w Goślinowie im. Obrońców Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej, rowerzyści wzmocnili się gorącą herbatą i drożdżówką. Zrelaksowana młodzież licznie przystąpiła do wieloboju sprawnościowego, składającego się z trzech dyscyplin: żółwiej jazdy, rzutu oponami do celu oraz rzutu piłeczkami do kosza.

Nagrodami rzeczowymi zostali uhonorowani rowerzyści, którzy zajęli miejsca od 1 do 4 w kategorii dziewcząt i chłopców. Po konkursie sprawnościowym został przeprowadzony turniej z wiedzy turystyczno-historycznej  wśród 17 chętnych uczestników. Troje młodych cyklistów zdobywając największą i równą ilość punktów wzięło udział w błyskawicznej dogrywce.

W ten sposób zostały ustalone miejsca na podium. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe.

Około godziny 14:00 wszyscy uczestnicy rajdu rowerowego wyruszyli do domów.

Organizatorzy mają nadzieję na ponownie spotkanie na turystycznym szlaku w jeszcze liczniejszym gronie cyklistów.

Paweł Kubasik

Organizatorzy rajdu: PTTK Oddział Ziemi Gnieźnieńskiej w Gnieźnie, Komisja Turystyki Rowerowej PTTK Gniezno, Klub Górski „ORNAK” w Gnieźnie, Szkoła Podstawowa w Goślinowie im. Obrońców Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej, Sklep Rowerowy WIKING  w Gnieźnie, ul. Wyszyńskiego 23