III Rajd Papieski "Gnieźnieńskie Ślady Papieża Polaka"

sobota, Czerwiec 16, 2012 - 00:00

W sobotę 16-go czerwca 2012 r. odbył się III już Rajd Papieski z serii „GNIEŹNIEŃSKIE ŚLADY PAPIEŻA POLAKA” a jego mottem były słowa Jana Pawła II: „znam ten szlak, znam te strony, znam to miasto, zawsze z wielka czcią przychodziłem do Gniezna…”.
Rozpoczął się w MOK- przy ul Lubińskiego projekcją filmu Bogumiła Bieleckiego przybliżającym uczestnikom postać Jana Pawła II „A pamięć pozostanie”.

Meta III Rajdu została umiejscowiona przy ul. Gdańskiej 85 na terenie Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom”
Papieskiemu wędrowaniu patronował poseł Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Dolata a medialnie wspierało Radio Plus.

Tym razem celem było odszukanie miejsc upamiętniających i przypominających o obecności Jana Pawła II w Pierwszej Stolicy Polski, upowszechnianie turystyki, poznawanie miasta ale także kultywowanie zamiłowań turystycznych Karola Wojtyły. Naturalnie nie zapomnieliśmy o wspólnej modlitwie dziękczynnej za beatyfikację Papieża Polaka oraz o jego rychłą kanonizację. Dlatego nasze wędrowanie rozpoczęliśmy od nawiedzenia katedry gnieźnieńskiej i pokłonienia się relikwiom błogosławionego w kaplicy św. Stanisława.

Uczestnicy rajdu mieli do wyboru trasę pieszą dł. ok. 7km ( Łubieńskiego – Katedra – J. Pawła II – Park Miejski – Cieszkowskiego – Kołłątaja – Al. Reymonta – Laubitza – j. Winiary – Gdańska) lub rowerową dł. ok. 20km (Łubieńskiego – Katedra – Gębarzewo pamiątkowy kamień i krzyż – Gdańska).

Do udziału w rajdzie zgłosiło się 8 placówek oświatowych z Gniezna i powiatu, w tym: Szkoły Podstawowe Nr2, Nr 6, Nr 9, Nr 14 i Szkoła z Jankowa Dolnego, Gimnazjum Stowarzyszenia „Rodzice Dzieciom”, SOSW Gimnazjum Nr 14, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 oraz Koło PKP Nr 2 i turyści indywidualni. Łącznie było nas 90 osób.

Na mecie na uczestników czekała tradycyjna papieska kremówka oraz konkursy: wiedzy na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, a także drużynowe: na najbardziej żółto-białą i najliczniejszą drużynę papieska. Można było również popróbować sił w śpiewaniu.

W konkursach wiedzy zwyciężyli:
NA POZIOMIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ:
I Mateusz Wesołowski Szk. Podst. Nr 6
II Ania Łęgowska i Olimpia Chmiel Szk. Podst. Nr 9
III Mateusz Wesołowski Szk. Podst. Nr 6
NA POZIOMIE SZKOŁY PONADPODSTAWOWEJ:
I Brian Ober Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr2
II Maria Pałuczak Gimnazjum Stowarzyszenia
III Martyna Gawrych „Rodzice Dzieciom”
Najliczniejszą oraz równocześnie najbardziej żółto-białą „drużyną papieską” okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej Nr 6
Najmłodszą uczestniczką rajdu była siedmioletnia Weronika Bielecka
W rajdzie wzięło udział 90 osób: