IV Spacer po Gnieźnie – II wojna światowa

sobota, Styczeń 24, 2015 - 00:00
Gniezno

Przedmiotem zainteresowania podczas tegorocznego spaceru były warunki życia Polaków w okresie okupacji niemieckiej w latach 1939-1945.

Na miejsce zbiórki na gnieźnieńskim Rynku przybyło 30 członków i sympatyków Klubu. Była więc okazja, aby podziwiać nową fontannę i wymienić o niej opinie. Po mieście oprowadzał i opowiadał o wojennych dziejach organizator Sławek, przy współpracy przewodników Józka i Marka.

Przystając w pamiętnych miejscach poznawaliśmy budowle, zdarzenia i losy gnieźnian sprzed 70 lat.

• Rynek. Miejsce wkroczenia wojsk niemieckich, wybudowania pylonów z hitlerowskimi orłami, stanowiska, z którego w 1945 r. z rosyjskich czołgów ostrzelano i spalono katedrę.

• Kościół farny. Tablice upamiętniające: Pomordowanych w Katyniu, Żołnierzy Wyklętych
    oraz Ks. Mateusza Zabłockiego, twórcę Komitetu Obywatelskiego w 1939 r.

• Ul. Łubieńskiego. Znana kawiarnia „Esplanada” (tylko dla Niemców), Urząd Pracy (Szkoła Podstawowa nr 2).

• Narożnik ulicy Chrobrego i Sienkiewicza. Siedziby: Tajnej Policji (Sienkiewicza 28), NSDAP SA i młodzieżówki HJ (Sienkiewicza 6), SS (Jana Pawła II nr 2). Miejsca zbombardowanych obiektów Kawiarni „Bristol” (obok teatru), kamienic (vis a vis kina), części koszar (wzdłuż
    ul. Chrobrego).

• Ul. Pstrowskiego (teren dawnej garbarni). Obóz przesiedleńczy dla ludności cywilnej eksmitowanej do GG.

• Osiedle Grunwaldzkie. Obóz jeniecki dla aliantów, głównie lotników angielskich.

• Cmentarz przy ul. Witkowskiej. Groby i pomnik poświęcony mieszkańcom miasta i okolic, ofiarom okresu okupacji niemieckiej.

• Ul. Sobieskiego. Siedziba Gestapo (Sobieskiego 12), tablica ku czci policjantów pomordowanych w Twerze (Park Miejski).

• Ul. Jasna 3. Budynek wybudowany w 1912 r. przez Schmelinga, wyposażony w schron
    z łącznością telefoniczną z Berlinem.

• Ul. Chociszewskiego 22. Siedziba oficera SS Jürgena Stroopa, likwidatora warszawskiego getta.

Po długim spacerze i pokaźnej dawce szczegółowych informacji historycznych, nadszedł czas na odpoczynek i posiłek przygotowany w Restauracji „Paula”. Wzorem lat okupacyjnych obiad był skromny, a więc zupa ziemniaczana tzw. „ślepe ryby” i placki ziemniaczane, czyli „plendze”. Potem na uczestników czekały emocje, rozwiązywanie testu z zagadnień związanych z czasami wojennymi. Do sprawdzianu przystąpiło 14 śmiałków. W oczekiwaniu na werdykt jury, trwały rozmowy i wspomnienia o tych ciekawych, ale niezwykle okrutnych czasach. Oto wyniki rywalizacji. Na podium stanęli i nagrody otrzymali: Walek K, Józek Sz. i Marek W. Ponadto zostali wyróżnieni: Małgosia K., Anna P. , Zbyszek Z. W miłej atmosferze, dziękując organizatorom za super ciekawą imprezę i w oczekiwaniu przyszłorocznego spaceru po mieście, zakończyło się spotkanie entuzjastów tajemniczych historii Gniezna.

O zainteresowaniu tematyką świadczy fakt, że czasie spaceru przyłączyło się do naszej grupy dwóch panów (p. Artur Wardęcki, redaktor portalu „Piastowska Korona” i p. Andrzej Lutomski ), którzy włączali się do dyskusji i dzielili się swoimi wiadomościami.

A wszystko, co się działo, zostało uwiecznione ku potomności na zdjęciach.

Wuka