Mała Fatra - obóz górski

Velký Rozsutec | fot. By Michal Klajban (CC BY-SA 3.0)
sobota, Lipiec 30, 2016 - 00:00 do poniedziałek, Sierpień 1, 2016 - 00:00
Mała Fatra

Mała Fatra (Mala Fatra) to czwarte co do wysokości pasmo górskie w Karpatach Zachodnich należy do najciekawszych i najczęściej odwiedzanych zakątków Słowacji. Na niewielkim obszarze  (maksymalna długość Małej Fatry wynosi 52 km, szerokość 16 km) występują prawie wszystkie typy krajobrazów spotykane w Karpatach: rozległe hale z bujną roślinnością, ślady działalności lodowców, skaliste wierzchołki, krasowe wąwozy z licznymi wodospadami. Dobra infrastruktura turystyczna: liczne szlaki, schroniska, bogata baza noclegowa i dostępność komunikacyjna.
Pasmo przecina rzeka Wag (Vah) tworząc niepospolitej urody przełom z pięknymi meandrami. Vag rozdziela Małą Fatrę na dwa pasma: Luczańską i Krywańską Fatrę.

Najwyższy szczyt Wielki Krywań (Velky Krivan) ma wysokość 1709 m i leży w Krywańskiej Fatrze.

Miejscowości

• Terchova - miejscowość turystyczna u wlotu do Doliny Vratnej. Miejsce narodzin słynnego Janosika - legendarnego przywódcy chłopów. Juro Janosik urodził się w Terchovej w 1688 r. Znajduje się tam pomnik Janosika i ekspozycja "Janosik w historii i tradycji". W Terchovej żywa jest tradycja ludowa.
  • Štefanova - część Terchovej w Dolinie Vratnej. Punkt wyjścia wielu ciekawych szlaków turystycznych. Idealne miejsce na nocleg.
  • Rajec - miasteczko w południowej części Małej Fatry (Lucanskiej). Znajduje się tu kąpielisko termalne Rajec.
  • Rajecká Lesná - miejscowość w południowej części Małej Fatry (Lucanskiej). Znajduje się tam słynne Betlejem Słowackie.
  • Rajecke Teplice - miasteczko w południowej części Małej Fatry (Lucanskiej). Miejscowość uzdrowiskowa z ładnym parkiem i kąpieliskiem termalnym Rajecke Teplice.

Ciekawe miejsca

• Betlejem Słowackie - ruchoma szopka sporych rozmiarów przedstawiająca sceny z życia Słowaków na tle zabytkowych kościołów i zamków. Wszystko wykonane w drewnie. Znajduje się w Rajeckej Lesnej (dojazd z Żyliny).
  • Diery - po polsku dziury. Wyróżnia się Dolne, Nove i Horne Diery. Wąwozy wśród skał. Dołem płyną strumyki. Liczne drabinki i łańcuchy. Szczególnie trudne do przejścia są Horne diery. Ładne punkty widokowe w Novych dierach.
  • Dolina Vratna - pięknie położona wśród gór. Najbardziej znane centrum turystyczne Małej Fatry. Obejmuje Starą i Nową Dolinę z okolicznymi szczytami: Velky Krivan, Chleb, Velky Rozsutec, Stoh. Trzy wyciągi krzesełkowe: na Snilovske sedlo niedaleko Velkego Krivania, dwa na Grun. Świetne tereny narciarskie.
  • Klak - szczyt skalny (1351 m), częsty cel wypraw turystycznych. Piękny punkt widokowy, skrzyżowanie szlaków.
  • Martinske hole - ośrodek turystyczny w Lucanskej Fatrze. Dostępny z Martina kolejką krzesełkową. Centrum jest Velka Luka (1476 m) z chatą na Martinskich holach.
  • Stoh - jeden z wyższych szczytów Małej Fatry (1610 m). Wejście dosyć żmudne, ale niezbyt trudne. Z wyglądu przypomina stóg siana (stąd nazwa).
  • Sutovsky vodopad - jeden z największych wodospadów w Słowacji, w dolinie Sutovskego potoku. Jego wysokość osiąga 38 m Ma źródła pod szczytem Hromovego (1637 m).
  • Tesne - cieśniawa o długości 300 m, szerokości 5 - 20 m Jej wysokość sięga 50 m Znajduje się w niej kilka wodospadów.
  • Tiesnavy - wąwóz wśród skał między Sokolim i Bobotami przy wejściu do Doliny Vratnej, w przełomie potoku Varinka. Sprawia duże wrażenie.
  • Velky Krivan - najwyższy szczyt Małej Fatry (1709 m). Łatwy do wejścia, szczególnie jeśli skorzysta się z wyciągu krzesełkowego na Snilovske sedlo (70 Sk w jedną stronę, 90 Sk - w obie; w kasie można płacić kartami płatniczymi), skąd na szczyt idzie się ok. 50 minut.
  • Velky Rozsutec - jeden z wyższych szczytów Małej Fatry (1610 m). Zdecydowanie wyróżnia się pośród innych szczytów. Szczyt dolomitowy, na który wchodzi się po skałach, szlakiem z licznymi łańcuchami. Wejście trudne, ale daje wiele satysfakcji. Super ! Łatwiejsze jest wejście od strony sedla Medziholie.

Szlaki górskie

Głównym grzbietem biegnie trasa turystyczna przez szczyty z pięknymi punktami widokowymi, takie jak: Klak (1351 m), Velka Luka (1476 m), Mincol (1364 m), Suchy (1468 m), Maly Krivan (1671 m), Velky Krivan (1709 m), Chleb (1647 m), Stoh (1608 m). Główny grzbiet jest dostępny z okolicznych miejscowości siecią szlaków turystycznych.

Świetnym miejscem, z którego można rozpoczynać wędrówki turystyczne w Małej Fatrze jest Dolina Vratna. Można z niej zrealizować wycieczki o różnym stopniu trudności.

W programie wyjazdu następujące wędrówki  i wycieczki

• Štefanova - Nove Diery - Dolne Diery - Štefanova,
  • Štefanova - sedlo Medziholie - Stoh - Poludnovy grun - Chata na Gruni - Štefanova,
  • Štefanova - sedlo Medziholie - Velky Rozsutec (super) - sedlo Medziholie - Horne Diery - Štefanova,
  • Chata Vratna - Snilovske sedlo (wyciągiem krzesełkowym za 70 Sk), powrotny za 90 Sk) - Velky Krivan - Snilovske sedlo - Chleb - Snilovske sedlo - Bufet pod Chlebem - Snilovske sedlo - Chata Vratna,
  • Dolina Vratna (Stary Dvor) - sedlo Prislop - Sokolie - Zbójnicki chodnik - Tiesnavy.
  • Wycieczka do kąpieliska termalnego Rajec

Zakwaterowanie