Śladami społeczności żydowskiej - wycieczka

sobota, Styczeń 21, 2012 - 00:00

21 stycznia spotkaliśmy się, by uczestniczyć w rajdzie pt."Śladami społeczności żydowskiej". Organizatorem rajdu był kol. Sławek Skudzawski.

Rozpoczęliśmy poszukiwanie śladów od Katedry, gdzie koledzy przewodnicy z naszego Klubu: Marek W., Tadek G. i Krystian G. pokazali nam najstarsze ślady z pobytu Żydów na naszych ziemiach - a zachowane w naszej Katedrze.

Następnym etapem naszej wędrówki był Rynek. Tutaj Józek Sz. odtworzył nam wygląd naszego miasta sprzed wieków, ukazując jego zabudowę i miejsca zamieszkane przez Żydów. Kolejnym śladem bytności społeczności żydowskiej w naszym mieście była synagoga i szkoła mieszczące się przy dawnej ul. Żydowskiej, a obecnie Mieszka I. O tych faktach opowiedział nam kol. Sławek podczas naszych odwiedzin w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna - gdzie gościny użyczył nam kol. Tomek.  Z relacji wynikało, że w tym miejscu mieściła się właśnie synagoga a naprzeciwko szkoła. W Gnieźnie istniały 3 cmentarze (kirkuty). Obecnie o jednym z nich informuje tablica wmurowana na budynku Straży Pożarnej przy ul. Chrobrego.

Naszą wędrówkę zakończyliśmy w lokalu "Warka", gdzie p. Kucharz przygotował nam tradycyjne menu żydowskie. Impreza przygotowana przez Sławka nie może odbyć się bez sprawdzianu wiedzy.  Pisaliśmy więc test nt. znajomości kultury żydowskiej i tu najlepszym okazał się Zbyszek S. (były cenne nagrody, ale tylko 3)

Rajd ten był dopełnieniem Dni Judaizmu, które odbywały się w dniach 18-19 stycznia w Kolegium Europejskim UAM w Gnieźnie.

Dziękujemy za wspaniałe przygotowanie Sławkowi i kolegom przewodnikom. W rajdzie brało udział 26 uczestników.

A co za rok? Czekamy, bo trzeba się przygotować!

opis: Stenia K.
zdjęcia: Paweł Gł.