Sylwester w Rabce

środa, Grudzień 29, 2021 - 00:00 do niedziela, Styczeń 2, 2022 - 00:00
Rabka-Zdrój

W dniach 29.12.2021 r. – 02.01.2022 r. jedenastoosobowa grupa członków i sympatyków Klubu Górskiego im. Ks. T. Hanelta ”Ornak” w Gnieźnie przebywała na górskim Obozie Sylwestrowym w Uzdrowisku - w Rabce Zdroju, w Gorcach.

Celem wyjazdu było spędzenie ostatnich dni starego roku 2021 r. oraz przywitanie turystycznego roku 2022 r. - w górskiej scenerii tego uroczego zakątka Gorców i Beskidu Wyspowego.

Do Rabki Zdroju udaliśmy się najpierw pociągiem, do miasta Smoka Wawelskiego, Krakowa, a stąd następnie busem do samego uzdrowiska w Kotlinie Rabczańskiej - Rabki Zdroju, otoczonej ze wszystkich stron górami. Zamieszkaliśmy w gościnnym Domu Wczasowym „Anna”, bardzo blisko centrum zdrojowego.

Dodatkowym atutem lub też pozytywnym „skutkiem ubocznym” wyjazdu było spalanie świątecznych kalorii podczas odbywania codziennych górskich wycieczek. Pierwszy wieczór spędziliśmy na spacerze po Rabce, oglądaniu miejscowych zabytków, uzdrowiskowej zabudowy, pięknych iluminacji oraz... kawiarni zdrojowych.

Udało się też zorganizować kilka mniej lub bardziej forsownych wycieczek górskich na trasach:
- na zachód, przez Górę Maciejową do Bacówki na Maciejowej, znakowanym, czerwonym, Głównym Szlakiem Beskidzkim im. Kazimierza Sosnowskiego,
- na wieżę widokową na Polczakówce, skąd wypatrywaliśmy panoramy Tatr na horyzoncie,
- trasę „noworoczną” zaczęliśmy wzdłuż rzeki Poniczanki, na Piątkową Górę, przez leśną ścieżkę edukacyjną - tu trasę zakończyliśmy „na zakopiance”, przy drewnianym kościołku św. Krzyża w Rdzawce (pogranicze Chabówki). Skryliśmy się tu pod kościelnymi „sobotami”, gdyż rozpadał się deszcz.

Wszystkie trasy bardzo malownicze, ale - zwłaszcza na trasie do Bacówki na Maciejowej przydały się (oj przydały, bo miejscami było dość ślisko) turystyczne raczki, w które wyposażeni byli co bardziej przezorni członkowie naszej grupy.

Następnego dnia spacerowaliśmy po Rabce, dotarliśmy m.in. do pomnika św. Mikołaja, biskupa z Miry, który znajduje się od 2004 r. przed budynkiem zabytkowego dworca PKP. Dodać można, że w środku zabytkowego budynku mieści się także punkt informacji turystycznej.

Zwiedziliśmy następnie z przewodnikiem Muzeum im. Władysława Orkana, które mieści się w pięknym zabytkowym, drewnianym, modrzewiowym kościółku z pierwszej połowy XVII wieku. Jego wieża została zbudowana bez użycia gwoździ. Kościół w przeszłości pełnił funkcje religijne, ale został zdekonsekrowany i teraz pełni rolę bardzo interesującego Muzeum. Znajduje się on na Szlaku Architektury drewnianej w Małopolsce.

Ostatni dzień 2021 roku rozpoczęliśmy od porannej, nieco krótszej tym razem wycieczki pieszej, a następnie na przygotowaniu się do wieczora.

Dzień zakończyliśmy uroczyście (i owszem - też kulinarnie) w miłej atmosferze, zgodnie z duchem tego wyjątkowego wieczoru, w sali przekształconej na balową w naszym pensjonacie. Przed północą udaliśmy się jednak wspólnie na zorganizowaną przez miasto „Rabka Zdrój” zabawę do centrum Uzdrowiska, aby razem ze wszystkimi turystami i kuracjuszami oraz z panem Burmistrzem przywitać Nowy Rok 2022.

Wznieśliśmy też toast wygranym niespodziewanie w konkursie tanecznym szampanem!

Do Gniezna „cali i zdrowi”, pełni wrażeń, szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy dzień po Nowym Roku - tuż przed godz. 17.00.

Dziękujemy serdecznie organizatorce wyjazdu, koleżance Ewie B. oraz wszystkim uczestnikom wyjazdu – każdy miał tu do spełnienia swoją ważną rolę! Na uwagę zasługują piękne zdjęcia zrobione „ku pamięci” przez kolegów.
A wyjazdem tym kontynuujemy tradycję witania Nowego Roku w górskich Zdrojach?!

Wszystkim turystom natomiast – tym pieszym, górskim, rowerowym i nie tylko, zarówno członkom jak i sympatykom Klubu Górskiego im. Ks. Tadeusza Hanelta „Ornak” w Gnieźnie, życzymy szczęśliwego, wspaniałego i udanego turystycznego Roku 2022r.

Opis: K.S.
Zdjęcia: Tomek. Ch., Krzysztof K.