Warszawa „Z Orbisem tego nie zobaczysz”

fot. Giuseppe Milo (CC BY 2.0)
czwartek, Wrzesień 13, 2018 - 00:00 do niedziela, Wrzesień 16, 2018 - 00:00

Zapraszam na następny kameralny wyjazd tym razem do Warszawy i okolic jakich być może nie znacie.

W programie wyjazdu są plany być w:

1. Palmiry – miejsce kaźni wielu Polaków w tym wybitnego lekkoatlety Janusza Kusocińskiego, złotego medalisty olimpiady w Los Angeles w biegu na 10 km. Zamordowany 21.06.1940 r.
  2. Ossów – wieś 22 km od centrum Warszawy, bitwa stoczona 13-14.08.1920 r. pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną. Miejsce tzw. Cudu nad Wisłą.
  3. Sulejówek – dom Milusin, dawny dom rodzinny Marszałka Józefa Piłsudskiego zakupionego w 1921 r. ze składek żołnierzy polskich dla Marszałka.
  4. Olszynka Grochowska – najbardziej krwawa bitwa powstania listopadowego (25.02.1831 r.), bitwa nierozstrzygnięta, obie strony zostały zmuszone do odwrotu.
  5. Wilanów – barokowy pałac króla Jana III Sobieskiego wzniesiony w latach 1681 – 1696. Ładny, warto zobaczyć. W sąsiednim kościele znajduje się kieł mamuta.
  6. Świątynia Opatrzności Bożej – początek historii budowy Świątyni Najwyższej Opatrzności liczy ponad 200 lat i wiąże się z uchwaleniem Konstytucji 3 maja 1791 r. jako wotum wdzięczności za Konstytucję. O współczesności Świątyni i Panteonie Wielkich Polaków usłyszymy na miejscu.
  7. Cmentarz Powązki Wojskowe – założony w 1912 r. jako cmentarz prawosławny przeznaczony dla rosyjskich żołnierzy. W czasie I wojny światowej spoczynek znaleźli żołnierze rosyjscy, polscy, niemieccy, węgierscy, chorwaccy, czescy, słowaccy. Obecnie pochowani są żołnierze AK w tym Batalionu „Zośka” ale też żołnierze AL. i komunistyczni dygnitarze ( m.in. B. Bierut ). Pochowanych jest też wielu znanych współcześnie zasłużonych dla Polski m.in.: J. Kuroń, R. Kukliński (żołnierz), W. Milewicz (dziennikarz), W. Bartoszewski (polityk, powstaniec warszawski), M. Kotański ( Monar), M. Rejewski (kod Enigma jeden z trzech), K. Skolimowska l.26 (mistrzyni olimpijska w Sydney w 2000 r., ma swój pomnik w Ośrodku sportu w Spale), S. Mikulski (aktor, słynny Klos) i wielu, wielu innych polityków, naukowców, społeczników i innych osób. Na cmentarzu ważne są: kwatera na łączce, kwatera Harcerskiego Batalionu AK „Zośka”, kwatera smoleńska (ofiar katastrofy lotniczej 10.04.2010 r.). Na tych wszystkich grobach warto, wręcz powinniśmy być.
  8. Muzeum Żydów Polskich Polin – powstało w latach 2009 – 2013. Muzeum w odróżnieniu do Jad Waszem w Jerozolimie czy United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie nie koncentruje swojego przekazu na II wojnie światowej i Holokauście, ale opisuje wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Przedstawia ich historię od przybycia ok. 960 roku na ziemie polskie pierwszych żydowskich kupców i początków żydowskiego osadnictwa na obszarach I RP.
  9. Spacer po Starym Mieście, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza – spacer z przewodnikiem. Pewnie zobaczymy nowy pomnik/monument  ( pilnowany przez 24h/7 dni w tygodniu).
  10. Łazienki – barokowy zespół łaźni, wzniesiony ok. 1680 r. Przebudowany przez Stanisława Augusta Poniatowskiego na pałac Na Wyspie.
  11. Sejm – jak Nas wpuści Marszałek Kuchciński. On o wszystkim decyduje.
  12. Pałac Kultury nie tylko wieża widokowa.
  13. Cytadela, Muzeum Katyńskie – twierdza zbudowana w latach 1832 -1834. Pełniła rolę więzienia śledczego (X Pawilon) oraz miejsce straceń polskich działaczy narodowych i rewolucjonistów. Na jej stokach straconych zostało wielu bojowników o niepodległość m. in. Romuald Traugutt dyktator powstania styczniowego. Na terenie cytadeli znajduje się też Muzeum Katyńskie.
  14. Muzeum Powstania Warszawskiego – zostało otwarte 31.07.2004 r. w przeddzień 60 rocznicy wybuchu powstania. Mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich przy ul. Grzybowskiej.
  15. Pałac w Nieborowie, a w Pałacu obiad – barokowy pałac od 1774 do 1944 r. należał do rodziny Radziwiłłów. Po wojnie oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Przez pokoje pałacu przewinęło się wiele znanych postaci: Stanisław August Poniatowski, Fryderyk Wilhelm, cesarz Aleksander, Jan Piotr Norblin i inni. Pełnił rolę pałacu biskupiego w filmie „Ojciec Mateusz”.

Poza tym:

1. Wyjście do teatru – jeszcze nie wiadomo gdzie i na co.
  2. Przejazd metrem warszawskim – metro jedyny w Polsce system kolei podziemnej. Pierwszy odcinek otwarto w 1995 r.
  3. Spacer po Nowogrodzkiej – znajduje się tam główna siedziba partii PiS.
  4. Złota 62 – ostatni ocalały oryginalny fragment muru Getta Warszawskiego.
  5. Pomnik wywiezionych na Sybir

Jak we wstępie to są plany. Wszystko zależy od dostępności do obiektów w szczególności do Sejmu. Hotel jest w centrum Warszawy przy ulicy Towarowej a więc prawie wszędzie blisko. Pokoje dwuosobowe.

Szacunkowy koszt wyjazdu to ok. 800 pln przy założeniu 40 uczestników.

Chętnych proszę o zgłoszenia na adam_rydlewicz@op.pl lub 606 612 065.

Zaliczka na rezerwacje 200 pln na rach. Adam Rydlewicz, BS Witkowo 71 8538 0002 0010 4564 3000 0010  z dopiskiem „Warszawa”.