Wycieczka do Mogilna

niedziela, Listopad 26, 2017 - 08:30
Mogilno

Dnia 26 XI br. udaliśmy się PKP na kolejną „niedzielną” wycieczkę, tym razem do Mogilna.

Grupka nasza tym razem liczyła tylko sześciu członków Klubu i dwie zaprzyjaźnione koleżanki. Pogoda była na tyle sprzyjająca (ok. 5°C i lekki wiatr), aby odwiedzić mogileńską nekropolię z interesującymi (historycznie i architektonicznie) nagrobkami. Zapaliliśmy znicz przed monumentalnym grobowcem ks. Piotra Wawrzyniaka, zatrzymaliśmy się też przed nekropolią Powstańców Wielkopolskich i innymi grobami.

Następnie było przejście brzegiem jez. Mogileńskiego do kościoła św. Jakuba Starszego, Apostoła i tam uczestnictwo w nabożeństwie, a była to interesująco poprowadzona msza dla dzieci. Po zwiedzeniu kościoła i jego otoczenia już tylko krok do perły Mogilna – klasztoru i kościoła benedyktynów, sięgającego początkami swego powstawania XI w. Tam zwiedzanie wnętrza kościoła św. Jana Apostoła z dopiero co odrestaurowaną kaplicą, co zrekompensowało nam brak możliwości zwiedzenia tzw. dolnego kościoła z poł. XI w.

Odwiedziliśmy też dostępną część zabudowań klasztoru z jego interesującym wiryndarzem (studnia!). Była też herbatka z ciastem, co nas już lekko zmęczonych intensywnym zwiedzaniem bardzo ucieszyło. Tu kłaniamy się nisko gościnnym zakonnikom!

Wycieczkę zakończyła gorąca czekolada w cukierni „Królewska” i spacer przez centrum miasta.

Tekst i foto: T. Gajda