Wycieczka Kłodawa-Łęczyca-Tum

luty
środa, luty 12, 2014 - 00:00
Kłodawa

Dnia 12 lutego wybraliśmy się na małą wycieczkę krajoznawczą do centralnej Polski. Główną atrakcją było zwiedzanie Kopalni Soli "Kłodawa".
Była okazja poznać jedną z dwóch kopalń na świecie, gdzie wydobywa się sól o różowym zabarwieniu. Na koniec każdy otrzymał "na drogę" po kilogramie soli, mimo że spod ziemi można było wywieźć ile się jej dało (ale w kieszeniach).

Łęczyca to z kolei rejon "działania" diabła Boruty. Tutejsze Muzeum Regionalne na Zamku, doskonale go prezentuje - oczywiście prócz zbiorów regionalnych i pamiątek historycznych.

Na koniec zwiedziliśmy archikolegiatę w Tumie pod Łęczycą. Jest to perełka architektoniczna w skali ogólnopolskiej i ważne miejsce dla naszej historii.
Świątynia ma duże powiązania z Gnieznem. Duże słowa uznania należą się przewodnikom w zwiedzanych obiektach za ich zaangażowanie.

Było nas 19 osób, w tym 16 członków Klubu. Woził nas dobrze nam znany Zygmunt Nowaczyk.
Zmęczonych i głodnych nakarmiła Jadźka "U Kargula".

zdjęcia i opis: Tadeusz G.