Wycieczka piesza Wronczyn - Biskupice Wielkopolskie

niedziela, Kwiecień 2, 2023 - 09:44
Biskupice Wielkopolskie

W dniu 02 kwietnia 2023 r. 12 osób odpowiedziało na zaproszenie na klubową wycieczkę pieszą KG „Ornak” w Gnieźnie.

Pojechaliśmy do Promna. Najpierw, po wyjściu z Borowego Młyna, natknęliśmy się na zadbany, ewangelicki cmentarz, gdzie zatrzymaliśmy się na chwilę.

Tym razem celem było zwiedzenie śródleśnej „małej miejscowości z dużą historią” - WRONCZYNA oraz spacer po malowniczym lesie – nie byle jakim, bo w Parku Krajobrazowym „Puszcza Zielonka”.

W połowie drogi znaleźliśmy się we Wronczynie. Podziwialiśmy tam zabytkowy pałac/dwór z przełomu XVII i XIX wieku, siedzibę rodową rodziny Maksymiliana Jackowskiego, założyciela i Patrona Kółek Rolniczych, działacza gospodarczego. W okresie międzywojennym, w okresie największej świetności, we dworze we Wronczynie gościły wybitne osobistości kultury i polityki, m.in. Marszałek Polski Edward Rydz Śmigły; minister Spraw Zagranicznych, Józef Beck; premier Ignacy Jan Paderewski; poeta Jan Lechoń; literat, Kornel Makuszyński, Juliusz Osterwa, Leon Schiller; ikona polskiej literatury międzywojennej - Tadeusz Boy – Żeleński, aktorka Leta Czajkowska i inni. Obecnie pałac jest własnością prywatną.

Na przykościelnym cmentarzu odwiedziliśmy grobowiec Maksymiliana Jackowskiego i członków jego rodziny. Podziwialiśmy zabytkową, drewnianą barokową dzwonnicę z 1762 roku, pozostałość po drewnianym kościele, który spłonął tu w 1945r. Pozostała po nim średniowieczna kropielnica.

Odwiedziliśmy kameralny kościół współczesny  (wyświęcony w 1975r. przez prymasa Stefana Wyszyńskiego), pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Po sesji fotograficznej na malowniczym przesmyku pomiędzy jeziorami Wronczyńskim Dużym i Wronczyńskim Małym, udaliśmy się w dalszą drogę, przez las, gdzie było bardzo urokliwie i zacisznie, bo wiatr tego dnia, zwłaszcza w otwartym terenie, był dość konkretny.

W Jerzykowie podziwialiśmy Zalew Kowalski (jezioro Kowalskie), sztuczne jezioro utworzone ze spiętrzenia zaporą ziemną rzeczki Głównej, która płynie tu z jeziora Lednica, gdzie ma swoje źródła i wpada z prawej strony do Warty w Poznaniu.

W wędrówce uczestniczyli wraz z nami bardzo dzielnie dwaj młodzi, przesympatyczni turyści - Jacek i Igor, zdobywający punkty OTP do odznaki Siedmiomilowe Buty. Gratulujemy im serdecznie wytrwałości!

Przeszliśmy ponad 12 km na trasie z Promna przez Gorzkie Pole - Wronczyn - Kołatę - do Jerzykowa i Biskupic Wlkp., gdzie mieliśmy pociąg powrotny do Gniezna.

Podziękowania za udział dla wszystkich uczestników wycieczki!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wycieczki i na następne klubowe „wypady za miasto”!.
Krystyna Sarnowska,
Zdjęcia: K. Sarnowska, Stenia Wojciak