Z Orbisem tego nie zobaczysz: Moskwa

poniedziałek, Sierpień 19, 2019 - 00:00 do niedziela, Sierpień 25, 2019 - 00:00
Moskwa

W dniach od 19 do 25 sierpnia 2019 roku odbyła się samolotowa wycieczka do Moskwy i „Złotego Pierścienia”. W wycieczce uczestniczyło 21 osób, w tym 4 członków Klubu Górskiego „Ornak”. Organizatorem wyjazdu było Biuro Podróży RAYTAN TOUR z Warszawy, którego właścicielka Pani Czesława była naszym pilotem. Kierownikiem grupy był Adam a przewodnikiem przez cały pobyt w Rosji była Pani Galina.

Po przylocie do Moskwy i spotkaniu z przewodnikiem odbyliśmy objazd autokarem tzw. Moskwy Złotogłowej. Z najwyższego punktu w mieście Wzgórze Worobiowe (220 m n.p.m.) podziwialiśmy piękną panoramę Moskwy: dzielnicę biznesową „Moskiewskie City”, stadion Łużniki, rzekę Moskwę i budynek Moskiewskiego Uniwersytetu im. W. Łomonosowa, który kształci 20 tysięcy studentów. Podczas objazdu ujrzeliśmy: Pokłonną Górę, Biały Dom, most handlowo pieszy Bagration – łączący brzegi rzeki Moskwy. Naszą uwagę przyciągały wieżowce, których w Moskwie jest 7, przypominające swoim wyglądem Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Następnego dnia kontynuowaliśmy zwiedzanie Moskwy. Zwiedziliśmy Zbrojownię z kolekcją koron carskich, jajek Faberge, kielichów itp. Przeszliśmy wzdłuż muru kremlowskiego. Uczestniczyliśmy w zmianie warty. Odwiedziliśmy Kreml, Plac Czerwony, Kazański i Maneżowy mając okazję podziwiać piękne pałace, sobory, cerkwie, dzwonnicę oraz armatę „Car-puszka”, która nigdy nie wystrzeliła i dzwon „Car – Kołokoł”, który nigdy nie zadzwonił. Z powodu odbywającego się na Placu Czerwonym Festiwalu Orkiestr Dętych nie dane nam było odwiedzić Mauzoleum Lenina.

W kolejnych dniach odwiedziliśmy „Złoty Pierścień Moskwy” – obszar położony na północ i wschód od Moskwy. Na trasie naszej wycieczki znalazł się Suzdal, Włodzimierz i Siergijew Posad. Są to średniowieczne miasta stanowiące kolebkę państwowości rosyjskiej (odpowiedniki naszego Gniezna, Lednogóry, Grzybowa i Giecza). Unikatowe zabytki architektury zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Należą do nich: Kreml z katedrą Narodzenia NMP i żeński Monastyr Pokrowski w Suzdalu, biało – kamienne zabytki z XII w. we Włodzimierzu, Ławra Troicko– Siergijewska w Sergijew Posad, Cerkiew Opieki Matki Bożej na Nerli i Cerkiew Borysa i Gleba we wsi Kidieksz. Szczególnie zachwyciło nas miasteczko Suzdal, gdzie na powierzchni ok. 10 km2 znajduje się 30 cerkwi i 4 klasztory.

Na koniec naszej wycieczki obejrzeliśmy Klasztor i cmentarz Nowodziewiczy. Na cmentarzu odwiedziliśmy groby m.in.: B. Jelcyna, R. Gorbaczowej, A. Tupolewa, N. Chruszczowa, M. Gogola, A. Czechowa, M. Bułchakowa. Zwiedziliśmy również Galerię Trietiakowską i Sobór Chrystusa Zbawiciela. Zwieńczeniem naszego wyjazdu był rejs statkiem po rzece Moskwie, podczas którego utrwaliliśmy sobie rozmieszczenie poznanych zabytków i ciekawych miejsc stolicy.

Podczas pobytu w Moskwie mieliśmy okazję podróżować metrem i podziwiać piękny wystrój stacji. Metro posiada 15 linii o łącznej długości 333 km na których znajduje się 200 stacji. W ciągu dnia jak i wieczorową porą odwiedziliśmy Arbat, jedną z najmodniejszych od XVIII wieku do dziś ulicę Moskwy.

Liczne atrakcje krajoznawcze, piękna pogoda, wygodne i ekskluzywne hotele, smaczne i obfite posiłki oraz przyjemna atmosfera sprawiły, że wyjazd należy zaliczyć do bardzo udanych i na długo zapisze się w naszej pamięci.

Tekst Ewa Bosacka; foto Adam Rydlewicz