Liderzy spod K2 i Nanga Parbat w Gnieźnie

Wczesna i ciepła wiosna nie zatarła nam jeszcze w pamięci zimowej wyprawy PZA pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego wyprawy na K2, a już spotkaliśmy się z liderami tejże wyprawy. W dn. 3.04 i 19.04 br. spotkaliśmy się z Adamem Bieleckim, a następnie z Denisem Urubko (towarzyszył mu Bogusław Magrel z Polskiego Klubu Alpejskiego). Obydwaj przedstawili nam swoje fascynacje górami wysokimi i przede wszystkim kolejne etapy dochodzenia do nich. Nie trzeba tu dodawać, że A. Bielecki i D. Urubko to postacie nr1 polskiego himalaizmu. Mają oni nie tylko wielkie osiągnięcia indywidualne, ale też są bohaterami akcji na Nanga Parbat. To oni w spektakularnej akcji ocalili życie Elisabeth Revol na tym szczycie. Akcja ta na pewno przejdzie do historii światowego alpinizmu. Sam Denis Urubko jest w tym momencie chyba najbardziej utytułowanym wspinaczem świata. Nic dziwnego że frekwencja i „walka” o wejściówki była wyjątkowa - rozeszły się one w mgnieniu oka.

Entuzjaści gór zostali usatysfakcjonowani ponad 2-godzinnymi prelekcjami z pokazem slajdów i krótkich sekwencji filmowych. Można było „wejść” w świat najwyższych gór świata i heroicznego działania w nich samych. Później był czas na pytania z sali i autografy w ich publikacjach książkowych. Sala sportowa Szkoły Podstawowej nr 2 w Gnieźnie na obydwu była zapełniona w 100%, a chętnych było więcej niż ponad 400 obecnych. Trzeba dodać, że najliczniejsze grupy stanowili członkowie i sympatycy Klubu Sportów Górskich „Direta” oraz Klubu Górskiego „Ornak” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie.

Himalaiści odwiedzili nasze miasto na zaproszenie Prezydenta Miasta, a organizatorami spotkania byli: KSG „Direta” i SP nr 2 w Gnieźnie. Oby więcej takich spotkań. Gniezno też górami przecież stoi.

Tekst i foto: T. Gajda z KG „Ornak”.