Obchody Jubileuszu 50-lecia Klubu

sobota, Październik 23, 2021 - 00:00
Gniezno, restauracja Leo Libra

Obchody 50-lecia rozpoczęliśmy trzema obozami w Tatrach: Marii Kaźmierskiej i Mikołaja Majewskiego oraz Krystiana Grajczaka, którego grupa nocowała w schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej. Święto Klubu przypada 17 września, jednak przewidywane warunki pogodowe na ten dzień były koszmarne. Zdecydowaliśmy się na wejście na Ornak dzień wcześniej. Na szczycie Ornaku świętowało 48 członków i sympatyków Klubu. Po odśpiewaniu hymnu Klubu wspomnieliśmy naszych Członków Założycieli. Następnie zapaliliśmy świece tym, którzy są na „Wiecznej Wędrówce”. Potem strzeliły szampany i było 100 lat.

Natomiast 17 września, ci którzy z różnych przyczyn nie mogli być razem z nami w Tatrach świętowali na Wale Wydartowskim. Organizatorem był Sławomir Skudzawski.

W dniu 23 października 2021 r. odbyły się obchody Jubileuszu 50-lecia w Gnieźnie. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Bł. Bogumiła w Gnieźnie podczas której zaproszeni goście i członkowie Klubu modlili się w intencji członków, którzy odeszli na „Wieczną Wędrówkę”.

Druga część obchodów miała miejsce w restauracji Leo-Libra. W uroczystości uczestniczył Prezydent Miasta Gniezna p. Tomasz Budasz, przedstawiciel Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej p. Justyna Wilgosz. Na uroczystości byli obecni Członkowie Honorowi PTTK:

• Dziekan Kręgu Seniorów PTTK – kol. Andrzej Gordon wraz z małżonką Elżbietą Matusiak-Gordon,
  • Wiceprezes Głównej Komisji Rewizyjnej PTTK w Warszawie i Prezes Wielkopolskiej Korporacji Oddziałów PTTK – kol. Andrzej Kudlaszyk,
  • Prezes Klubu Górskiego „Watra” z Kalisza – kol. Zdzisław Kobyłka.

Uczestniczyli również przedstawiciele najwyższych władz PTTK i komisji stałych Zarządu Głównego PTTK:

• członek Zarządu Głównego PTTK w Warszawie – kol. Paweł Mordal,
  • członek Głównego Sądu Koleżeńskiego PTTK w Warszawie – Mateusz Przyjazny,
  • Przewodniczący Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK w Warszawie – kol. Marcin Czerwiński,
  • Wiceprzewodniczący Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK w Krakowie – kol. Mikołaj Majewski,
  • Wiceprzewodniczący Komisji Turystyki Żeglarskiej ZG PTTK w Warszawie – kol. Paweł Czudowski,
  • członek Podkomisji Klubów Górskich – Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK w Krakowie – kol. Anna Graj,
  • Prezes Wielkopolskiego Klubu Przodowników Turystyki Górskiej im. K. Kantaka przy WKO PTTK w Poznaniu – kol. Jerzy Świgoń.

Gościliśmy prezesów i przedstawicieli Klubów Górskich: Watra z Kalisza, Grań z Poznania, Harnaś z Konina, Koliba z Krotoszyna, Szarotka z Wągrowca, Koliba z Poznania.

Obchody rozpoczęły się wspólnym odśpiewaniem hymnu Klubu i wzniesieniem toastu za pomyślność klubowiczów i sukcesy Klubu na kolejne 50 lat. W wystąpieniu otwierającym uroczystość Prezes Klubu Krystian Grajczak przypomniał historię Klubu, listę członków założycieli i prezesów, nie zabrakło również minuty ciszy poświęconej nieobecnym już wśród nas Członków Klubu, których pamięć została uczczona również przez zapalenie świeczki za każdą z tych osób. Jako pierwszy głos zabrał Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz, który oprócz życzeń i gratulacji uhonorował Krystiana Grajczaka dwoma odznaczeniami: Medalem Koronacyjnym za wieloletnie działania na rzecz rozwoju turystyki w Pierwszej Stolicy Polski oraz zgodnie z upoważnieniem Ministra Pracy Rozwoju i Technologii Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Turystyki”. Następnie przedstawiciele Zarządu Głównego PTTK i klubów górskich złożyli życzenia i przekazali upominki. Na koniec części oficjalnej wręczono odznaczenia i wyróżnienia.

Odznaczeni i wyróżnieni członkowie Klubu:

• Złota Honorowa Odznaka PTTK: Maria Kaźmierska;
  • Srebrna Honorowa Odznaka PTTK: Ewa Bosacka i Mikołaj Majewski;
  • Brązowa Honorowa Odznaka PTTK: Barbara Majewska, Radosław Matysek i Katarzyna Tubacka;
  • Dyplom Zarządu Głównego PTTK: Mirosław Kaźmierski i Bartłomiej Swojak;
  • Złota Odznaka Zasłużony w Pracy PTTK Wśród Młodzieży: Małgorzata Kaźmierczak i Małgorzata Kubiś-Drewek;
  • Srebrna Odznaka Zasłużony w Pracy PTTK Wśród Młodzieży: Ewa Bosacka;
  • Brązowa Odznaka Zasłużony w Pracy PTTK Wśród Młodzieży: Katarzyna Drygała i Magdalena Kubasik;
  • Medal Komisji Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie: Maria Gajda;
  • Dyplom Komisji Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie: Barbara Majewska i Mikołaj Majewski;
  • Tytuł Honorowego Przodownika Turystyki Górskiej: Maria Kaźmierska, Stefania Kurek i Andrzej Tomaszewski;
  • Medal Franciszka Jaśkowiaka „Za Zasługi dla Rozwoju Turystyki i Krajoznawstwa w Wielkopolsce”: Walenty Kaźmierczak, Hilaria Krzywańska i Urszula Świtoń;
  • „50 lat w PTTK”: Klub Górski PTTK „Ornak” im. ks. T. Hanelta w Gnieźnie, Hilaria Krzywańska i Wincenty Dończyk;
  • „25 lat w PTTK”: Maria Kaźmierska, Beata Kozłowska, Urszula Labon, Mikołaj Majewski, Barbara Muciok, Walentyna Stachowiak, Halina Tomaszewska, Czesław Wilkosz i Wioletta Wilkosz.

Po części oficjalnej rozpoczęło się wspólne biesiadowanie i zabawa. Punktem kulminacyjnym był olbrzymi i przepyszny tort wykonany przez naszego kolegę Tomasza Ryszczuka.