Jesteś tutaj

VIII Rajd Szlakiem Powstania Wielkopolskiego

2017
Grudzień
16
sobota
Data:
sobota, Grudzień 16, 2017 - 00:00
Miejsce:
Poznań
Organizatorzy:

W dniu 16 grudnia 2017 roku udaliśmy się po raz ósmy do Poznania na rajd szlakiem Powstania Wielkopolskiego. W rajdzie uczestniczyło dwadzieścia osób.

Spacer po mieście rozpoczęliśmy od spotkania z grupą „poznańską” na stacji PKP Poznań - Garbary. Następnie pomaszerowaliśmy na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, na którym znajduje się grób pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego generała Stanisława Taczaka. Na grobie generała zapaliliśmy znicz i minutą ciszy oddaliśmy hołd.

Kolejnym miejscem do, którego dotarliśmy był Plac Wolności z pamiątkową płytą upamiętniającą wydarzenia z 26 stycznia 1919 r. kiedy to powstańcy wielkopolscy w obecności generała Dowbora – Muśnickiego złożyli uroczystą przysięgę. Przy płycie zrobiliśmy serię zdjęcie a następnie mijając kramy jarmarku bożonarodzeniowego ruszyliśmy w stronę rynku. Na rynku najbardziej interesowało nas Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych,  tzw. „Odwach” w, którym została otwarta nowa wystawa nt. Powstania Wielkopolskiego. Muzeum po remoncie prezentuje się bardzo okazale. Po wyjściu z muzeum skierowaliśmy się do pobliskiego kościoła - Fary Poznańskiej, gdzie wysłuchaliśmy koncertu organowego. Rajd zakończyliśmy pod Pomnikiem Powstania Wielkopolskiego zapalając kolejny znicz pamięci. 
R. W.

Oczywiście był toast za Wielkopolskę. Zapraszamy za rok na 100–lecie.
SS