Jesteś tutaj

V Spływ kajakowy "Górale na wodzie"

2015
Maj
22
piątek
Data:
piątek, Maj 22, 2015 - 00:00 do niedziela, Maj 24, 2015 - 00:00
Miejsce:
Golub-Dobrzyń
Organizatorzy:

Relacja ze Spływu

Spływy kajakowe stały się już stałym punktem programu imprez  klubu górskiego ORNAK. W dniach 22-24.05.2015 odbył się już V spływ kajakowy „Górale na wodzie”. Kolega Sławomir Skudzawski – organizator spływu - wybrał tym razem Drwęcę , która uważana jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.  Drwęca to jedyna rzeka w Polsce, która na całej swojej długości jest rezerwatem przyrody. Status rezerwatu ma od 1961r. Wije się na długości 249 km. Wypływa za Wzgórz Dylewskich ,2 km na południe od miejscowości Drwęck (stąd jej nazwa)  a kończy swój bieg wpadając do Wisły koło Torunia.

Nasz spływ zaczął się w piątek późnym popołudniem. Po przepłynięciu 12 km dotarliśmy do Golubia-Dobrzynia. Pojawiająca  się zza meandrów rzeki  charakterystyczna sylwetka zamku wskazywała, że zbliżamy się do przystani „Zacisze” i pola namiotowego.
Drugi dzień spływu rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku. Trudno dziś w nim rozpoznać warowną budowlę krzyżacką ; jego surowe mury zostały ozdobione renesansowymi attykami z czterema okrągłymi wieżyczkami – wszystko na życzenie siostry króla Zygmunta III Wazy – Anny Wazówny. Każdego roku w lipcu staje się on areną  turniejów rycerskich – właśnie tu zaczęła się moda na tego rodzaje imprezy przywołujące dawne tradycje rycerskie.

W sobotę przebyliśmy naszymi kajakami najdłuższy dwudziestokilometrowy odcinek. Drwęca płynie tu meandrując głęboką doliną z wieloma tarasami opadającymi do koryta, która została wyżłobione od czasów ostatniego zlodowacenia. Pokonując kilkanaście dużych zakoli dotarliśmy do miejscowości Elgiszewo. Przy moście łączącym tę wieś z Ciechocinem rozbiliśmy namioty. Ogólny zachwyt wzbudziła nowo zbudowana przystań wraz z świetnie przygotowaną infrastrukturą  ( idealne trawniki, stoły, miejsce na ognisko, grill , toalety). Biesiada przy ognisku trwała do późnych godzin nocnych. Tutaj nastąpiła też zmiana komandora spływu – kolegę Kazimierza Mazura zastąpił Włodek Stachowiak.

W ostatnim dniu płynęliśmy 15 km z Elgiszewa do Lubicza niedaleko Torunia. Na tym odcinku Drwęca przeobraża się z rzeki krętej, dzikiej , bystrej w spokojną z nawet leniwą.

W tej podtoruńskiej miejscowości nurt Drwęcy spowalniają bowiem dwa jazy. W dobrych humorach i pełni wrażeń oraz pozytywnej energii zakończyliśmy V spływ kajakowy „Górale na wodzie”.

Józek

Zaproszenie na spływ

W roku 2011 i 2012 płynęliśmy Wartą, w 2013 Wdą, a w 2014 Wełną. Tym razem zapraszamy wszystkich kajakarzy - górali na dwudniowy (lub trzydniowy) spływ Drwęcą.

Drwęca to jedyna rzeka w Polsce, która na całej swojej długości stanowi rezerwat przyrody. Drwęca uznawana jest za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce

Program wyjazdu

22.05. piątek

14:00 Gniezno (wyjazd)
16:30 Golub Dobrzyń – wypożyczenie kajaków, przejazd na start, odprawa, zamustrowanie
17.30 rozpoczęcie spływu.
Do przepłynięcia będziemy mieli 12 km. Nocleg pod namiotami w Golubiu – Dobrzyń na „Przystani Zacisze”.

23.05. sobota

09:00 Golub – Dobrzyń, zwiedzanie zamku
10:00 wypłynięcie – Olszówka – Elgiszewo - spływ na odcinku 20 km
16:00 biwak na polu namiotowym

24.05. niedziela

Elgiszewo – Młyniec – Lubicz - około 15 km (lub do Torunia 5 km Wisłą!!!)

Główne atrakcje

  • spływ piękną rzeką
  • zwiedzanie niezwykłego zamku w Golubiu - Dobrzyniu – może wieczorem ukaże się Biała Dama!!!
  • nocne rozmowy przy ognisku o górach i rzekach
  • nocleg pod namiotem
  • integracja grupy przed letnim spływem po Rospudzie 3-10 sierpnia 2015 r.

Spływ organizowany jest dla 12- 16 osób.

Potrzebne rzeczy – sprzęt biwakowy: namiot, śpiwór, karimata, jedzonko i dobry humor (sprzęt kwatermistrzowski butla gazowa, garnki, patelnia - będą). Samochody zostawimy na „Przystani Zacisze”.

Spływ będzie prowadzić doświadczony wodniak, kolega Kaziu

Koszt 80 zł - dwudniowy + dojazd
Koszt  120 zł - trzydniowy + dojazd

Proszę osoby zainteresowane o kontakt pisemny lub telefoniczny, który wariant wybieracie (dwudniowy lub trzydniowy)

Sławomir S. auton25@op.pl