„Po śniegu i lodzie” III edycja

piątek, Styczeń 15, 2016 - 16:30 do sobota, Styczeń 16, 2016 - 13:00
Skorzęcin

Relacja z Rajdu

III edycja „Po śniegu i lodzie” tym razem zgodnie z zapowiedziami była w scenerii zimowej. Był śnieg, mróz i oczywiście lód. Warto przypomnieć, że do dwóch pierwszych styczniowych marszów bardziej pasowała nazwa „Po wodzie i błocie”. Tym razem zmieniliśmy trasę oraz kwaterę, były one wysunięte bardziej na północ kraju (tam zawsze jest zimnej !!!) i to poskutkowało. W nocnym marszu po Powidzkim Parku Krajobrazowym i innych uroczych okolicach uczestniczyło 17 osób. Wśród nich byli członkowie Klubu Ornak, sympatycy Klubu oraz przyjaciele. Trzeba zaznaczyć, że 10 osób z w/w ekipy wędrowało w ostatniej Jesiennej Zadumie 2015 r., a wiec było to spotkanie znajomych, którzy pragnęli także powspominać przepiękne Bieszczady. Marsz rozpoczęliśmy zgodnie z planem w Lubochni po krótkiej odprawie i pamiątkowym grupowym zdjęciu. Następnie przez Kujawki, Krzyżówkę, w leśnej nocnej atmosferze z czołówkami na głowie dotarliśmy do stanicy w Gaju. Grzesiu wraz z Marzeną, byli odpowiedzialni za aprowizację i zakwaterowanie, przybyli wcześniej i wszystko odpowiednio przygotowali. Warunki na noclegu były bardzo dobre i na pewno należy kwaterę polecić wszystkim włóczęgom takim jak my, którzy chcą wspólnie miło spędzić kilka godzin w ciekawym, spokojnym miejscu. Punktem kulminacyjnym rajdu była wieczorna uczta  (raczej nie dla jaroszy i wegetarian) połączona z prelekcjami: o Republice Mnichów na Athos oraz o gwiazdach i innych ciekawostkach na niebie wygłoszone przez Sławków S. i D. Spotkaniu wieczornemu towarzyszyła muzyka, na gitarze grali Grzegorz i Zbyszek, w ich wykonaniu wysłuchaliśmy miedzy innymi takie szlagiery jak Bieszczadzkie Anioły (ulubiony kawałek z Jesiennej Zadumy), Majster Bieda, Beskid oraz wiele innych znanych i lubianych utworów z Krainy Łagodności. Około 23.00 rozpaliliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbasy oraz kaszankę a następnie już w ciepłym saloniku rozpoczęliśmy wspominki, oraz opowieści górskie i nie tylko, które trwały do późnych godzin dnia następnego.

Mimo naszych obaw w sali (wieloosobowa) w nocy było bardzo ciepło, nawet aż za ciepło. Po śniadaniu i turnieju strzeleckim opuściliśmy kwaterę i udaliśmy się lasami, zielonym szlakiem do Skorzęcina, gdzie zakończyliśmy po przejściu 12 kilometrów nasz rajd.

Zapraszamy za rok.

Zaproszenie

„Po śniegu i lodzie” to dodatek do górskiej „Krainy Łagodności” (wyjazdy marcowe). Jest to spotkanie ludzi gór na nizinach, przy dobrej muzyce w ciekawym miejscu.
Do tej pory było raczej „Po wodzie i błocie”, tym razem ma być inaczej.

Program

• 20 kilometrowy marsz po lasach Powidzkiego Parku Krajobrazowego (dwa dni) z plecakiem !!!! – (po zmroku, częściowo w pojedynkę)
  • nocleg w stanicy harcerskiej w Gaju. „Komnata” wieloosobowa z pełnym zapleczem (kuchnia, łazienki, świetlica)
  • nauka praktyczna chodzenia w rakietach śnieżnych – Zbyszek Z.
  • prelekcja na temat „Republika Mnichów –Athos” – Sławek S.
  • nocne pogaduszki m.in. o Jesiennej Zadumie – Bieszczadzkie Anioły
  • słuchanie muzyki
  • pogadanka Sławka D. na temat „Moje gwiazdy” (nie o dziewczynach)
  • wieczorna uczta przygotowana przez (?)
  • spotkanie z leśniczym – „Skarby Lasu”
  • zwiedzanie tajemniczego młyna w osadzie Piłka
  • ognisko
  • przedstawienie planów turystycznych na rok 2016 Klubu Górskiego „Ornak”
  • inne atrakcje

Stanica Harcerska w Gaju położona jest w pobliżu Jeziora Ostrowickiego, w obszarze Powidzkiego Parku Krajobrazowego - oddalona 12 km od Witkowa i 27 km od Gniezna oraz 5 km od największego w Wielkopolsce ośrodka wczasowego – Skorzęcina.
Otaczające ją lasy (ponad 3,8 tys. ha) i liczne zbiorniki wodne tworzą niesamowity klimat sprzyjający uprawianiu wszelkich rodzajów turystyki.

Ważne wiadomości

• Marsz rozpoczniemy w piątek 15.01. 2015r. o godzinie 16.30 z Lubochni k/ Gniezna
  • jedzonko we własnym zakresie z wyjątkiem Wieczornej uczty, na którą będzie zrzutka
  • imprezę zakończymy w Skorzęcinie Plaży około 13.00. w sobotę 16.01.2015 r.
  • potrzebne rzeczy to m.in.
    • dobre buty
    • kurtka, czapka, rękawiczki, odpowiednia odzież, śpiwór
    • czołówka
    • elementy odblaskowe
    • kijki treningowe
  • impreza organizowana jest dla 10-15 osób.

Dojazd na punkt startu we własnym zakresie. Z Gniezna odchodzi autobus PKS o 15.35.
Dla osób jadących z kierunku Witkowa (Słupcy) dojazd (nie dojeżdżamy do Gniezna) przez Niechanowo – Szczytniki Duchowne – Lubochnia.

Zapisy: Sławomir Skudzawski auton25@op.pl