Jesteś tutaj

VIII Rajd Belfrów Miłosław - Śmiełów - Witaszyce

2013
Październik
19
sobota
Data:
sobota, Październik 19, 2013 - 00:00
Miejsce:
Witaszyce

Tematem przewodnim VIIIRajdu Belfrów był Napoleon. Wybór daty rajdu nie był przypadkowy - odbył się 19 października 2013r. a więc dokładnie w 200. rocznicę bitwy pod Lipskiem i 200. rocznicę śmierci ks. Józef Poniatowskiego. Głównym celem wycieczki było jedyne w Polsce Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach.

Naszą wyprawę zaczęliśmy jednak od Miłosławia a dokładnie od wizyty w parku pałacowym, gdzie stoi piękny pomnik Juliusza Słowackiego. Następnym punktem programu było Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Od razu nasuwa się pytanie, co łączy te dwa miejsca z Napoleonem albo co łączy naszych dwóch wieszczów z postacią cesarza Francuzów.

Może nie wszyscy wiedzą (albo pamiętają), że Juliusz Słowacki jest autorem wiersza „Na sprowadzenie prochów Napoleona„. Wiersz ten został napisany w 1840r. specjalnie na okoliczność sprowadzenia ciała Napoleona z wyspy św. Heleny do Paryża. Uczestnicy rajdu w skupieniu wysłuchali recytacji tego wiersza przy pomniku Słowackiego – przypomnijmyodsłoniętym w 1899r. w 50.rocznicę śmierci poety.

Z Miłosławia pojechaliśmy do Śmiełowa, zatrzymując się w miejscowości o swojsko brzmiącej nazwie Wilkowyja, gdzie przed miejscowym sklepem zrobiliśmy przerwę na wypicie piwa – co widać na załączonych zdjęciach.

W dawnym pałacu Gorzeńskich w Śmiełowie zgromadzono liczne pamiątki po naszym największym wieszczu, który gościł tutaj w 1831r. (22.VIII – 8.IX). Można tutaj podziwiać dzieła poety i ich tłumaczenia na języki obce, obrazy związane z wieszczem, portrety Wielkopolan w domach których gościł, wyposażenie dworów z epoki romantyzmu, również liczne pamiątki związane z epoką napoleońską. Adam Mickiewicz należał do wielbicieli Napoleona, znane są jego słowa o cesarzu: „Od czasów Jezusa nikt nie zrealizował na Ziemi więcej niż on.”

Po zwiedzaniu jednego z najładniejszych w Wielkopolsce pałaców klasycystycznych udaliśmy się na punkt widokowy. Znajduje się on na tzw. Wale Żerkowskim czyli zespole pagórków morenowych; kulminację stanowi Łysa Góra 161m n.pm.

Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach jest jedynym w Polsce muzeum poświęconym Epoce Napoleońskiej. Siedzibą muzeum jest XVIII-wieczny dwór. W Muzeum można zobaczyć broń, mundury, monety, książki i dokumenty z epoki i o epoce. Na szczególną uwagę zasługuje maska pośmiertna Napoleona i jego włos. Twórcą muzeum jest Tomasz Klauza, prawnik z wykształcenia i historyk z zamiłowania, miłośnik historii wojskowości i epoki napoleońskiej. Od lat zbierał wszelkie pamiątki związane z Napoleonem i w końcu stworzył okazałą kolekcję poświęconą jego czasom. Muzeum jest licznie odwiedzane zarówno przez rodzimych turystów, jak również przez obcokrajowców. Ci ostatni zadają często pytania, skąd bierze się kult Napoleona w Polsce. Zapewne nie wiedzą, że Napoleon jako jedyny wywiązał się ze swojej obietnicy danej naszemu narodowi, iż przywróci mu niepodległość. Polskie zrywy narodowo-wyzwoleńcze nie przyniosły żadnego skutku, by odzyskać suwerenność. Nie mieliśmy tyle sił, by samodzielnie odzyskać wolność, a Napoleon w kilku kampaniach pokonał naszych zaborców i dał nam wolność – jak to się mówi – na tacy. Nie dziwi zatem fascynacja Mickiewicza i Słowackiego Napoleonem. Wielbicielami Napoleona byli również Zygmunt Krasiński i Józef Piłsudski a także Goethe, Byron, Stendhal, Petöfi, Hugo. Balzak powiedział o Napoleonie: „Człowiek, który był najpiękniejszą władzą, jaką znam”. Goethe i Byron mówili o nim : „Mój cesarz”.

Uwieńczeniem VIII Rajdu Belfrów był „Wielki Konkurs o Napoleonie” w formie testu składającego się z 21 pytań. Na laureatów czekały cenne nagrody oraz pamiątkowe zdjęcie z pracownikiem muzeum ubranym w mundur z epoki napoleońskiej.

A oto lista laureatów konkursu:
III miejsce Zbigniew Skudzawski
II miejsce Paweł Wilkosz
I miejsce autor powyższego artykułu, który otrzymał 5-gwiazdkowy koniak Napoleon.

A tym , którzy chcieliby poznać lepiej ten niezwykle fascynujący fragment naszych dziejów polecam najnowszą książkę Waldemara Łysiaka „Życie erotyczne księcia Józefa” (właśnie ukazała się na półkach księgarskich).

Józef Szymański