Jesteś tutaj

Z Olimpii do Afryki - XI Rajd „Słynnych Miejscowości”

2016
Kwiecień
16
sobota
Data:
sobota, Kwiecień 16, 2016 - 00:00 do niedziela, Kwiecień 17, 2016 - 00:00
Miejsce:
Afryka, Polska
Organizatorzy:

W dniu 16 kwietnia 2016 r. grupa turystów z Klubu Górskiego im. Ks. T. Hanelta „Ornak” w Gnieźnie rankiem (nie tak wczesnym) wyruszyła na XI Rajd z cyklu „Rajd Słynnych Miejscowości”.  Łącznie z turystami z Witkowa, Strzałkowa, a nawet Bydgoszczy, było nas aż 28 osób, jechaliśmy dwoma busami.

Celem dwudniowej podróży była tym razem Olimpia (leżąca w powiecie tureckim, na południu Wielkopolski), a następnie Afryka (w powiecie opoczyńskim, gmina Żarnów), obie te miejscowości znajdują się niedaleko Łodzi.

Mimo sporej odległości, dość szybko, autostradą A2,  dotarliśmy na pierwsze docelowe miejsce, tj. do Olimpii. Tu, w malowniczym i pachnącym świeżością lesie, odbyła się pierwsza Klubowa Olimpiada. Zawody – poprzedzone zostały solidną rozgrzewką, odbywały się w dwóch kategoriach, ale konkurencja była tylko jedna – tzn. bieg (a czasem sprint) na około 60 m - pod górkę.

Wszystko odbywało się zgodnie duchem fair play, nie były też honorowane żadne zwolnienia lekarskie czy jakieś inne, np. od rodziców. Zapalono też znicz olimpijski, odczytano przysięgę olimpijską. Nad odpowiednim przebiegiem zawodów czuwała niezawodna, ciesząca się wieloletnim doświadczeniem sędzia sportowa, a prywatnie nasza koleżanka, Ula W. Dziękujemy!

Kolejna Klubowa Olimpiada, jak to jest w zwyczaju, ma się odbyć już za cztery lata, warto więc już teraz pomyśleć o stosownych przygotowaniach i treningach.

Po zawodach wyruszyliśmy w dalszą drogę do Spały, gdzie czekały nas kolejne atrakcje. Tu także mieliśmy zapewniony nocleg – tuż obok pięknego drewnianego zabytku z 1922 r. - klimatycznego „spalskiego kościółka” - Kaplica pw. NMP Królowej Korony Polski – oczywiście zwiedziliśmy ją także szczegółowo „od środka”.

Jednak najpierw odwiedziliśmy miejscowość Konewka, obejrzeliśmy tu w towarzystwie przewodnika kolejowy bunkier – niemiecki schron kolejowy o długości ok. 385 m, z czasów II wojny światowej  (podobne schrony znajdują się obok sąsiedniej wioski Jeleń), co roku, w październiku, odbywa się tu zlot pojazdów militarnych. A już wieczorem udaliśmy się na spacer po Spale, odwiedziliśmy m.in. Centralny Ośrodek Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale, a na koniec zagościliśmy na dłużej - na kawę i lody w Carskiej Wieży.

Wieczorem spotkaliśmy się wszyscy na wspólny uroczysty wieczór przy piosence turystycznej oraz gitarze, na której pięknie grali nam kol. Grzegorz oraz Zbyszek Z. Przede wszystkim jednak odbył się emocjonujący wszystkich Wielki Test wiedzy o Afryce.

Jak się okazało poziom wiedzy wszystkich uczestników testu (trzeba było odpowiedzieć na 27 interesujących i wcale niełatwych pytań) był dość wysoki, jednak na najwyższych stopniach podium stanęli: miejsce I - Józek Sz., miejsce II – Maciej S., miejsce III – Gośka K.

Dla zwycięzców - wielkie gratulacje!!! Zwycięzcy otrzymali nazajutrz, już w Afryce, cenne nagrody, powiem tylko, że za pierwsze miejsce można było wygrać drogocenną i wcale niemałą figurkę wielbłąda, wykonaną z najprawdziwszej kości słoniowej. Każdy z nich miał też w tym roku swoje „pięć minut” na to, aby powiedzieć o swoich uczuciach, wzruszeniu, podziękować też, komu trzeba.

Kilkoro szczęśliwców, jak nigdy dotychczas, niespodziewanie załapało się na atrakcyjne nagrody pocieszenia (które Kierownik zdobył rano... ze śniadania?)!

Wszyscy uczestnicy – na własną prośbę, odebrali swoje testy z powrotem, aby mogli przeanalizować popełnione błędy, a także uzupełnić czy nawet pogłębić swoją wiedzę o Afryce, już po powrocie do domu.

Nazajutrz ci, którzy lubią wstawać skoro świt, delektowali się pięknym porankiem, pięknem świeżej, wiosennej, budzącej się przyrody, spacerując nad Pilicą, posiedzieli też chwilę przy słynnym spalskim Żubrze.

Następnie wyruszyliśmy już prosto.... do Afryki, ale po drodze były jeszcze trzy turystyczne atrakcje: piękny romański kościół Św. Idziego w Inowłodzu z XI/XII wieku, skąd rozciągał się wspaniały i malowniczy widok na dolinę rzeki Pilicy oraz „Szaniec Hubala” w Anielinie, gdzie 30 kwietnia 1940 zginął major Henryk Dobrzański „Hubal” - pierwszy partyzant II wojny światowej – tu ponownie zapaliliśmy znicz.

Następnie zobaczyliśmy jeszcze zabytkowy kościół Św. Mikołaja z początku XII w. w Żarnowie.

W Afryce, po pamiątkowej sesji fotograficznej, nastąpiło uroczyste rozdanie nagród za konkurs wiedzy, nagród specjalnych oraz - już dla wszystkich uczestników - pamiątkowych certyfikatów, które są potwierdzeniem bytności w Afryce, a jednocześnie promesą na kolejny, XII Rajd. W Afryce, miejscowości bardzo sielskiej, spotkaliśmy się z nieufnością kilkorga jej mieszkańców, którzy za żadne skarby nie chcieli dać się przekonać Kierownikowi do uczestnictwa w tej ceremonii, a tym bardziej do złożenia podpisów na certyfikatach.

Dwie najmłodsze uczestniczki wyjazdu odczytały „finałowy” wiersz autorstwa Juliana Tuwima pt. „Murzynek Bambo”.

Podsumowując - zadowolenie uczestników z miejsca zakwaterowania (Ośrodek Rekolekcyjny „Ostoja” w Spale) – bardzo duże, a atmosfera w czasie trwania całego wyjazdu – jak zawsze, bardzo dobra. Dodam jeszcze, że bardzo dopisała nam też pogoda - było ciepło, a nawet chwilami gorąco (jak to w Afryce), słonecznie i bardzo pogodnie.

Podać jeszcze trzeba wyniki zawodów sportowych: Kategoria Panie: I miejsce – Małgorzata K., II miejsce - Krystyna S., III miejsce – Elżbieta S.

Kategoria Panowie: I miejsce - Zbyszek S. II miejsce – Maciej S., III miejsce - Sławek S. – sam Kierownik wyprawy. Wszystkim gratulujemy świetnej formy oraz sportowej ambicji – oby tak dalej!

Kierownik wyjazdu dziękuje niniejszym wszystkim za udział w Rajdzie; dodatkowe podziękowania kierowane są do tych osób, które przyczyniły się do sprawnego jego przebiegu – Ula – Sędzia główna zawodów sportowych, a także kierowcom, osobom przygotowującym test, sponsorom i inym.

Organizatorzy podali już oficjalnie, że kolejny Rajd z tego cyklu odbędzie się już za rok, a wiódł będzie z Piekła do Nieba (podobno jest poszukiwany duży gar, czyżby do gotowania smoły?)!

No, w każdym razie, już dziś serdecznie wszystkich odważnych zapraszamy!

Opis: Krystyna
Zdjęcia: Sławek

W programie wyjazdu

  • zawody biegowe dla panów i pań w Olimpii! - cenne nagrody
  • 6 kilometrowy spacer po Spalskim Parku Krajobrazowym
  • zwiedzanie z przewodnikiem trasy turystycznej „Bunkier w Konewce” - schron kolejowy o długości 385 metrów
  • odczytanie w Afryce wiersza Juliana Tuwima „Murzynek Bambo”
  • pobyt w Spale, gdzie zobaczymy m.in. najsłynniejszy ośrodek sportowy w Polsce i Europie - COS
  • Wielki TEST o Afryce!
  • otrzymanie rajdowego certyfikatu z bezcennym podpisem (autografem znanej osoby)
  • zdjęcia indywidualne i zbiorowe w afrykańskiej wiosce z tubylcami
  • zwiedzanie kościołów romańskich w Inowłodziu i Żarnowie
  • zapalenie znicza w miejscu śmierci I Żołnierza Niezłomnego – Hubala w Anielinie
  • otrzymanie promesy na XII Rajd Słynnych Miejscowości (uprawnia do pierwszeństwa w wyjeździe)
  • nocleg w Spale - ulubionym miejscu pobytu cara Aleksandra III, miejsce tragicznej choroby carewicza Aleksieja, jedynego syna cara Mikołaja II, letnia rezydencja prezydentów Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego i Ignacego Mościckiego.
  • wypicie pysznej kawy w kawiarni Carska Wieża

Dotychczas dotarliśmy to takich znanych miejscowości

Więcej informacji: kontakt Sławomir S. auton25@op.pl