Jesteś tutaj

„Ornak i militaria”

2015
Marzec
07
sobota
Data:
sobota, Marzec 7, 2015 - 00:00 do niedziela, Marzec 8, 2015 - 00:00
Miejsce:
Grudziądz
Organizatorzy:

Kawaleria II Rzeczypospolitej

Zapraszam na wycieczkę do Grudziądza szlakiem polskiej kawalerii

W programie wyjazdu:

  • zwiedzenie - EXPLOSEUM – Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg!!!!!!
  • poznanie historii polskiej kawalerii II Rzeczypospolitej (sala tradycji Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu)
  • zwiedzanie Muzeum w Grudziądzu (mieści się w dawnym klasztorze benedyktyńskim, istnieje od 130 lat, niezwykłe eksponaty m.in. pamiątki po Kawalerii)
  • spacer po mieście (m.in. udamy się na punkt widokowy, z którego roztacza się rozległa panorama na unikatowy zespół obronnych spichlerzy nadwiślańskich o średniowiecznej genezie)
  • zwiedzanie z przewodnikiem Chełmna jednego z najpiękniejszych miejscowości w północnej Polsce – miasta zabytków i zakochanych!!!!
  • wielki test o „Słynnych Kobietach” – nagrody dla wszystkich kobiet (8 marca)
  • inne atrakcje

„Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg. Pierwotnie fabryka, w budynkach której powstała ekspozycja, przeznaczona była do zadań militarnych III Rzeszy produkując m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny, zaspokajając 1/5 zapotrzebowania armii niemieckiej na froncie wschodnim, obecnie zaś jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych nie tylko w skali województwa kujawsko-pomorskiego, ale całego kraju. Zwiedzający kompleks siedmiu budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuneli i korytarzy, mają świadomość historycznej wyjątkowości miejsca, bowiem już same budynki i ich surowe wnętrza snują mroczną opowieść o niewolniczej pracy przymusowej ok. 40 tys. robotników, jeńców wojennych oraz więźniów. Linia produkcyjna strefy produkcji nitrogliceryny (NGL), którą poruszają się zwiedzający, ograbiona z aparatury przez Armię Czerwoną, została malowniczo wkomponowana w pofałdowany teren leśny wtapiając się w przyrodę i współegzystując z nią”
(cytat za: http://www.exploseum.pl/)

W ramach wyjazdów „Ornak i militaria” byliśmy:

  • 2012 w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym
  • 2013 w Bornem Sulinowie
  • 2014 w Toruniu – IV Forcie Żółkiewskiego

Cena 140 – 170 zł (w zależności od ilości osób) obejmuje: przejazd mikrobusem, nocleg, opłata licencjonowanych przewodników po Chełmnie i Grudziądzu, wstępy do zwiedzanych obiektów.

Wyjazd – 7 marca 2015 r. (sobota) - powrót w niedzielę około 15:00 - 16:00
Zbiórka godz. 7:25 – parking przy markecie „Piotr i Paweł”, 7:30.- Winiary

Kontakt:
Sławomir S. auton25@op.pl