Jesteś tutaj

"Ornak i militaria" - Toruń

2014
luty
22
sobota
Data:
sobota, luty 22, 2014 - 00:00 do niedziela, luty 23, 2014 - 00:00
Miejsce:
Toruń

Czołem żołnierze!!!

Oto hasło przewodnie wycieczki ,,Ornak i militaria” do Torunia , która odbyła się w dniach 22-23.02.2014r. Był to kolejny wyjazd, który miał w głównej części aspekt wojskowy.

W latach poprzednich członkowie Klubu zobaczyli i spenetrowali takie obiekty wojskowe jak: Międzyrzecki Rejon Umocniony, radzieckie miasto Borne Sulinowo, twierdze w Osówcu, Kłodzku, Modlinie , tajemnicze sztolnie w Górach Sowich oraz inne wojskowe pozostałości. Tym razem udaliśmy się do Torunia do XIX wiecznego Fortu IV zwanego York - Żółkiewski . Głównym celem wyjazdu było "przeżycie" jednego dnia, dokładniej wieczoru w koszarach wojskowych. Dla męskiego grona było to przypomnienie tych "najpiękniejszych, radosnych" chwil w życiu młodego człowieka, dla pań zapoznanie się z życiem koszarowym i skonfrontowanie rzeczywistości z niekończącymi się barwnymi opowieściami jakie snują wszyscy ci, którzy przeżyli "mon" . Czy się to udało ?, pozostawiam odpowiedź uczestnikom. Na pewno panie zobaczyły i przeżyły na własnej skórze co to jest capsztyk, pobudka, musztra,
jakim słownictwem trzeba operować ,żeby być wysłuchanym , jak wygodne jest wyro wojskowe i jak można się doskonale wyspać w sali wieloosobowej.
Wiem też co przeszkadzało panom na wyjeździe , było to... gender w wojsku !!!.

Oprócz części wojskowej zobaczyliśmy:
- Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach z największym radioteleskopem w Polsce (i w Europie Środkowej) o średnicy 32 m, z bardzo oryginalną panią przewodnik (wygrała w konkursie na najlepszego przewodnika) - Starówkę toruńską nocą – fantastycznie oświetlona ( najpiękniejszy widok z mostu J. Piłsudskiego)
- Toruń i jego główne zabytki , byliśmy oprowadzani przez przewodnika – pasjonata - Główne atrakcje Fortu IV –zwiedzaliśmy w towarzystwie pruskiego żołnierza.

Co najważniejsze towarzyszył nam dobry humor i niezwykła pogoda.

zdjęcia: Tadeusz G. i opis i zdjęcia: Sławek S.