Jesteś tutaj

VIII Ornak i militaria - „Śladami Harrego”

2019
luty
16
sobota
Data:
sobota, luty 16, 2019 do niedziela, luty 17, 2019
Miejsce:
Żagań
Organizatorzy:

W dniach 16 -17 lutego odbyła się VIII wycieczka z cyklu „Ornak i militaria”. Tym razem udaliśmy się na południe Polski do Żagania. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Obozów Jenieckich – Stalag VIII C i Stalag Luft 3 oraz zapoznanie się z niezwykłą historią ucieczki pilotów brytyjskich. W roku 1944 z obozu Stalag Luft 3 po kilku miesiącach przygotowań 76 pilotów, wśród których było 6 Polaków dokonało brawurowej ucieczki. Żołnierze wydostali się z obozu przez 110 metrowym tunel zwany „Harry” . Niestety większość z uciekinierów została schwytana i rozstrzelana (50 osób). Ten historyczny epizod z II wojny światowej znalazł bogaty oddźwięk w literaturze, filmie i znany jest w świecie jako „Wielka Ucieczka” . Pod takim tytułem nakręcono m.in. film ze Stevem McQueenem w roli głównej. O tym wszystkim dowiedzieliśmy się od bardzo kompetentnego i zaangażowanego miejscowego przewodnika.

W tym dniu także w Żaganiu obejrzeliśmy dawny klasztor Opactwa Kanoników Regularnych św. Augustyna a w nim najcenniejszą i zarazem najpiękniejszą bibliotekę na Dolnym Śląsku. Cudo. W przylegającym do klasztoru kościele podziwialiśmy bogaty wystrój a w osobnej kaplicy gotycki nagrobek księcia żagańskiego Piasta Henryka IV Wiernego. Wieczorem powłóczyliśmy się (z przygodami) po starym mieście w Żarach. W drugim dniu wycieczki „zdobyliśmy” w zimie, najwyższe wzniesienie województwa lubuskiego – Górę Żar o wysokości 226,8 m n.p.m. Było ciężko, ale wszystkim uczestnikom udało się osiągnąć cel. Trzeba zaznaczyć, ze było to pierwsze klubowe wejście.

Na zakończenie wyjazdu udaliśmy się do, Niemiec do małego przygranicznego miasteczka Neuzelle. W samym sercu miasta znajduje się cysterski zespół klasztorny (cystersi wrócili tu w roku 2017, jest ich obecnie 6). Cały kompleks składa się z kościoła, kilku zabudowań klasztornych, a także oranżerii i browaru. Kościół wraz z bogatym wystrojem wnętrza uchodzi za najcenniejszy przykład sztuki barokowej w Brandenburgii. Warto zobaczyć. Gorąco polecamy także skosztować szlachetnego trunku z klasztornego browaru. My spróbowaliśmy. Tym razem pogoda dopisała, była iście wiosenna. Zapraszamy za rok szlakiem militarnym.

I jeszcze jedno. W Żaganiu stanęliśmy przy pomniku sławnego niedźwiadka Wojtka.