Jesteś tutaj

Gdzie oczy poniosą - Inowrocław

2015
Październik
25
niedziela
Data:
niedziela, Październik 25, 2015 - 00:00
Miejsce:
Inowrocław
Organizatorzy:

II wycieczka krajoznawcza „Gdzie oczy poniosą” zawiodła nas tym razem do Inowrocławia. Podczas pobytu w tym kujawskim mieście udało nam się z zobaczyć wiele interesujących rzeczy, o których do tej pory tylko słyszeliśmy. Głównym celem wyjazdu było podziwianie inowrocławskich tężni oraz spacer po parku zdrojowego.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy jednak od bardzo ciekawego muzeum regionalnego im. Jana Kasprowicza, w którym znajdują się stałe wystawy poświecone ludziom związanym z Kujawami: Jan Kasprowicz - życie i twórczość, Młodopolska legenda Stanisława Przybyszewskiego, Gabinet Stanisława Szenica, Miasto na soli - historia i kultura Inowrocławia od pradziejów do 1939 roku. Muzeum znajdujące się w okazałym pałacu mieszczańskim posiada cenne okazy wśród, których najjaśniej błyszczą obrazy Julina Fałaty, Witkacego, Nikifora oraz interesujące meble (m.in. biurko z epoki ludwika XIV).

Po zwiedzeniu udaliśmy się do uzdrowiska. Spacer po parku zdrojowym w jesiennej scenerii wśród kuracjuszy mimo, że chwilami padał deszcz na pewno miał swój urok. Podobnie było gdy podziwialiśmy słynne (nowe) inowrocławskie tężnie. Trzeba przyznać, ze park zdrojowy z licznymi atrakcjami nie ustępuje bardziej znanym uzdrowiskom położonym na południu Polski. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się na cmentarz św. Józefa gdzie zapaliliśmy znicz na grobie Papuszy.

Oczywiście na wyjeździe nie zabrakło czasu na kawę i pyszne ciastko. Zapraszam na kolejny wypad „Gdzie oczy poniosą” Kiedy? Wkrótce będzie ogłoszenie.