Jesteś tutaj

XII wycieczka „Gdzie oczy poniosą” Niemcy

2019
Wrzesień
20
piątek
Data:
piątek, Wrzesień 20, 2019 - 00:00 do niedziela, Wrzesień 22, 2019 - 00:00
Miejsce:
Jasmund, Niemcy
Organizatorzy:

Gdzie oczy nas poniosły? Do Niemiec, a dokładniej na wyspę Rugię do Parku Narodowego Jasmund. Jest to najmniejszy Park Narodowy w Niemczech, który słynnie z kredowych wysokich klifów. Tereny te rozsławił Caspar Dawid Friedrich niemiecki malarz, uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa romantycznego. To tu namalował m.in. cenny obraz „Skały kredowe na Rugii”.

Podczas wyjazdu odwiedziliśmy liczne miejsca związane z życiem i działalnością Friedricha, ale najważniejszym elementem trzydniowego wypadu był 12 kilometrowy spacer wzdłuż białych klifów. Dostarczył on nam niezapomnianych wrażeń, trzeba przyznać, że miejscami było groźnie (klify ulegają ciągłej erozji, co skutkuje ich obsuwaniem się - widoczne na zdjęciach). Przepiękne widoki towarzyszyły nam na trasie, a dodatkowym walorem była cisza, spokój morza oraz całkowity brak turystów. Co za szczęście.

Drugi ważny punkt wyjazdu to portowe miasto Stralsund wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Hanzeatycki Stralsund ma bezcenne zabytki, a mianowicie trzy ogromne ceglane gotyckie kościoły i unikatowy ratusz z tegoż samego okresu. Równie cennymi zabytkami może pochwalić się rodzinne miasto Caspara Friedricha - Greifswald. Tutaj warto zobaczyć katedrę św. Mikołaja oraz rynek z ciekawym barokowym ratuszem i gotyckimi kamienicami. Będąc w Greifswald obowiązkowo trzeba dotrzeć także do malowniczych ruin opactwa cysterskiego Eldena, które w swych obrazach umieścił niemiecki malarz. Opactwo posiada bogatą historię. W murach klasztornych pochowano m.in. księcia Pomorskiego Bogusława X i jego żonę królewnę Annę Jagiellonkę (córka Kazimierza Jagiellończyka).

Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy był Cmentarz Wojenny Żołnierzy Niemieckich w Glinnej - Starym Czarnowie. Jest to jeden z największych cmentarzy niemieckich na ziemiach polskich.

Wycieczka odbyła się w dniach 20-22.09.2019 r., uczestniczyło w niej 9 osób. Następna z cyklu Gdzie oczy poniosą już w listopadzie, tym razem ruszymy śladami El Greca. Zapraszamy 

PS. W Stralsund warto odwiedzić także Oceanarium. Polecamy.

SS