Jesteś tutaj

Gdzie oczy poniosą: K2

2021
Styczeń
03
niedziela
Data:
niedziela, Styczeń 3, 2021 - 00:00
Miejsce:
Pomorska Góra Piasku, Sępolno Wielkie
Organizatorzy:

W dniu 03.01.2021 r. pod kryptonimem „K2”, odbyła się pierwsza tego roku zimowa wyprawa klubowa z cyku wypraw „Gdzie oczy poniosą”.

Grupa turystów - członków i sympatyków Klubu Górskiego „Ornak” w Gnieźnie, udała się na północ kraju. Celem wyprawy było zdobycie dwóch szczytów zaliczanych do Wojewódzkiej Korony Polski - najwyższych szczytów we wszystkich 16 województwach Polski. Tym razem chodziło o szczyty województwa zachodniopomorskiego i kujawsko – pomorskiego.
Ku zaskoczeniu, wyprawa miała jednak charakter typowo górski oraz zimowy, o czym przekonaliśmy się wszyscy. Po drodze odwiedziliśmy zabytkowy, drewniany kościół z końca XVI wieku w miejscowości BROKĘCINO, niedaleko Okonka. Następnie usytuowane na Wale Pomorskim miejsce pamięci narodowej, pomnik ku czci 32 polskich żołnierzy znajdujący się we wsi PODGAJE, pomnik ofiar niemieckiej zbrodni wojennej z 31.01.1945r. Zwiedziliśmy potem także „bunkier” - wybudowany w 1936r. bojowy „schron jednosektorowy z osłoną wejścia”, k. miejscowości Sępólno Wielkie.

A stąd już w celu rozgrzewki i szkolenia górskiego udaliśmy się prosto na „Pomorską Górę Piachu”, która znajduje się w Dolinie Gwdy, koło Białego Boru.

Jest to niesamowite, sztuczne wzniesienie o wysokości do 245 m n.p.m., usypane z piasku, po wydobyciu kruszywa mineralnego. Góra pokryta śniegiem. Oj, co tam się nie działo!

Nie jest łatwo „wdrapać się” na górę, po prawie pionowej ścianie, bez przyrządów asekuracyjnych (które zostały, a jakże, w domu) ale, kiedy uda się już to zrobić - co za widoki! Warto było!

Obserwowaliśmy też karkołomny zjazd z tej góry terenowym motocyklem! Tylko dla najbardziej odważnych, nie polecamy!

Stąd, już pewniejsi swoich umiejętności technicznych, udaliśmy się dalej na Szczyt Krajoznawców. Zdobywaliśmy go w dwóch zespołach, z dwóch niezależnych kierunków, szukając Góry Krajoznawców wśród pomniejszych pagórków, w zaśnieżonym lesie. Oprócz nas w lesie tym „ani żywej duszy”, oprócz oczywiście będących tu „u siebie” zwierzątek, w tym stada saren i koziołków, które pozwoliły się nam zobaczyć z oddali, przyglądając się nam z pewnym zaciekawieniem.

Przydały się umiejętności topograficzne i dobra orientacja w terenie oraz trochę... GPS!

Szczyt Krajoznawców o wysokości 247,5 m n.p.m., mimo braku jakiegokolwiek oznakowania w tym terenie, udało się odnaleźć, co zostało uwiecznione na pamiątkowej fotografii. Podbudowani, pojechaliśmy dalej, mimo pogarszającej się pogody i coraz bardziej intensywnych opadów śniegu, na ostatni punkt - Czarną Górę – 189 m n.p.m., najwyższy punkt województwa kujawsko – pomorskiego (a zarazem najniższy z 16 szczytów Korony Polski), usytuowany w Górach Obkaskich - tak, tak – są takie! Znajdują się one na terenie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i stanowią pasmo porośniętej lasem sosnowym moreny czołowej na Pojezierzu Krajeńskim, niedaleko miejscowości Obkas, w gminie Kamień Krajeński. Dotarliśmy na niego już bez trudu, przed zapadającym szybko zmrokiem, kierując się po drodze pomocnymi tabliczkami i strzałkami. Tu też - pamiątkowa sesja zdjęciowa, radość zdobywców oraz gratulacje dla wszystkich.

Zimowa pogoda dopisała, cele ekspedycji zostały zrealizowane – wejścia „zimowe” – jak najbardziej - zobaczcie zdjęcia! Pełni wrażeń wróciliśmy do Gniezna tuż po godz. 18.00. Atrakcji dużo, trzy szczyty zdobyte (a każdy wyższy od najwyższego w naszym powiecie Wału Wydartowskiego w Dusznie - 167 m n.p.m.), a wszystko z zachowaniem odpowiedniego bezpieczeństwa, na świeżym powietrzu.

Wyprawa wpisuje się w jubileuszowy rok obchodów 50-lecia Klubu Górskiego „Ornak” im. T. Hanelta w Gnieźnie, gdyż ujawnić trzeba, że są w Klubie ambitne osoby, którym do zdobycia całej „Wojewódzkiej Korony Polski” brakuje już tylko jednego „szczytu”.

Wycieczkę „wymyślił” i zorganizował kolega S. Skudzawski, któremu bardzo serdecznie dziękujemy, życząc wszystkim członkom i sympatykom Klubu Górskiego „Ornak” w Gnieźnie bardzo udanego i szczęśliwego Roku górskiego oraz turystycznego 2021!

Opis: K.S.
Zdjęcia: S.S.